Menu
Úvod  › 

Hirsutismus ? co to je a jak jej řešit?

V prvé řadě je potřeba si hned na začátku vysvětlit, co to vůbec hirsutismus je. Jedná se zvýšený růst pigmentovaných chloupků u žen v místech, kde většinou ochlupení roste pouze mužům. Jsou to tváře, brada, horní ret, záda, hrudník, vnitřní strany stehen. Nejspíš nám dáte za pravdu, že po takovém ?kožíšku? žádná žena netouží.

Příčinou tohoto zdravotního problému bývá zvýšená produkce androgenů ve vaječnících anebo nadledvinkách či jiných tkáních. Nejde sice o onemocnění bolestivé či smrtelné, leč velmi nepříjemné. U žen trpících tímto problém většinou nejde pouze o nadměrné ochlupení, ale problémy se mohou týkat i úbytku vlasů a akné. Problém je možno řešit několika způsoby.

Dřívější řešení problémů

V minulosti nezbylo dámám nic jiného, než vzít do rukou holící náčiní a nežádoucího ochlupení se zbavit. Dnes je však možné řešit tento problém pomocí dermatologa, gynekologa, endokrinologa. Nicméně jde-li o mírnou formu, holení se využívá i nadále.

Antikoncepční přípravky

Lehčí formy lze léčit pomocí antikoncepčních přípravků. Ovšem existují i formy tohoto problému, který nesouvisí s hormonální hladinou a tímto způsobem léčit nejde.

Depilace elektrickou jehlou

Tato metoda je poměrně náročná na čas i finance. Rovněž záleží na odbornosti a šikovnosti toho, kdo zákrok provádí.

Odstranění chloupků laserem

Po přibližně třech až čtyřech zákrocích je možné zbavit se 80 % nežádoucího ochlupení. Při této metodě se využívá nejnovějších a nejrůznějších přístrojů. Některé z nich jsou schopny totiž ničit pouze tmavé chloupky. Také záleží na místu výskytu ochlupení. Proto je potřeba při odstraňování využít více přístrojů i technik odstraňování.

Kosmetika

Existují krémy, které jsou pouze na lékařský předpis a ovlivňují růst chloupků v obličeji. Vhodnou léčbu i postup je vhodné konzultovat vždy s lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)

Související články