Menu
Úvod  › 

Co pomáhá proti pigmentovým skvrnám

Ačkoliv jsou pigmentové skvrny ve většině případů neškodné, mohou působit dané osobě velké trápení z estetických důvodů. Jedná se o stav pokožky, při kterém dochází k nadměrné produkci melaninu (přirozený kožní pigment) a následně se vyskytují na pokožce tmavě hnědé skvrny různé velikosti. Tato hyperpigmentace se může týkat jakéhokoliv kožního typu a ve stejné míře u obou pohlaví.

Důvodů, proč se u někoho hyperpigmentace vyskytne, existuje mnoho. Od hormonálních vlivů, přes UV záření, genetické dispozice, kožní zánět, až po poranění. Hyperpigmentací je hned několik typů, přičemž jedním z nich jsou právě ony "pigmentové skvrny". Objevit se mohou na dekoltu, obličeji, rukou, ale i na jiných částech těla - nejčastěji tam, kde je pokožka vystavená slunci. Jak se skvrn zbavit? To se dozvíte o pár řádků níže.

Zdroj:Pigmentové skvrny

Léčba pigmentových skvrn

Aby mohlo dojít k úspěšnému odstranění pigmentových skvrn, je důležité odhalit příčinu, která hyperpigmentaci spustila. Cílem je omezení tvorby pigmentu a jeho následného ukládání v pokožce. Léčebné procesy mají za úkol snížit tvorbu melaninu a potlačit růst buněk, jež pigment tvoří. Klíčovou podmínkou pro úspěch je omezení vystavování pokožky slunečnímu záření - tudíž patřičná ochrana před UV zářením.

Kosmetické produkty

Vždy záleží na tom, jak velké skvrny jsou, jak dlouho je člověk má a co tento problém vyvolalo. Existují kosmetické přípravky, které pomáhají zesvětlit či úplně odstranit pigmentové skvrny.

Žehlička na pigmentové skvrny

Žehličky na obličej nejsou pouze na vyhlazení a odstranění vrásek, ale i na pigmentové skvrny. Tyto žehličky dokáží zesvětlit pokožku a vyrovnat barevný tón pleti.

Odstranění laserem

Další metodou je odstranění pigmentových skvrn laserem. Laserové přístroje fungují de facto tak, že spálí barvu v pigmentové skvrně. Parsek laseru doslova rozstřelí pigment na mikroskopické částečky, ty pak bílé krvinky postupně z těla odplaví. Proces trvá několik minut, podle velikosti ošetřované plochy. Ovšem počítat musíte s minimálně dvěma až čtyřmi zákroky, podle typu pigmentace. Občas může dojít po laserovém ošetření k opětovné hyperpigmentaci. Proto je důležité nejen skvrnu odstranit, ale zjistit, co ji způsobilo.

Prevence

  • Dostatek vitamínu C

  • Pitný režim

  • Dostatek vitamínu A

  • Používání ochranných krémů proti slunečnímu záření

  • Nenavštěvovat soláriu

  • Chránit obličej, ruce, dekolt (slunce září i přes okno v kanceláři)

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články