Menu
Úvod  › 

Bojkot kojení, aneb když dítě odmítá prso

Očividně má hlad, ale jakmile ho přiblížíte k prsu, spustí příšerný řev a odmítá se přisát. To jsou klasické projevy takzvaného "bojkotu kojení", kterého se děsí všechny kojící matky.

Konečně jste se naučila kojit, zahojily se vám bradavky, dítě prospívá a když se začnete radovat, že jste všechny obtíže úspěšně překonala, je tady další rána. Vaše dítě vehementně odmítá pít z prsa, jenom k němu přiblížíte bradavku, spustí jekot, jako kdybyste mu chtěla utrhnout hlavu. Nechce se přisát, pije neklidně a neustále se pouští. Střídavě propadáte záchvatům vzteku a pláče. Co se to děje a jaké máte možnosti nápravy tohoto stavu?

Kojení miminka

Co dělat?

V první řadě se uklidněte a přestaňte přemýšlet o tom, že jste špatná matka, která nedokáže své dítě ani nakrmit. Bojkot kojení, což je odborný název tohoto jevu, je poměrně obvyklý a alespoň jednou během života se s ním setká většina kojících žen. Nepanikařte a pokuste se zachovat klid, byť je to velmi obtížné, dítě bojkotující kojení rozhodně není vaše chyba a nevypovídá naprosto nic o vašich mateřských schopnostech. Myslete stále na to, že váš stres, úzkost a podrážděnost se přenášejí na dítě a zvyšují ještě dále stávají napětí. Pokuste se nebrat si odmítání dítěte osobně, protože to vůbec neznamená, že byste něco dělala spatně.

Nejprve zanalyzujte situaci a dělejte si záznamy o tom, kdy dítě prso odmítá a kolikrát k tomu během jednoho dojde. Spolu s tím, jak děti rostou, se liší počet krmení, které během dne vyžadují, a nikdo nezná vaše dítě lépe než vy. Vy nejlépe poznáte, jestli se chová neobvykle. Je velký rozdíl například mezi dítětem, které odmítá všechna kojení, a tím, které odmítne jedno z šesti. Je extrémně důležité, aby dítě dostávalo všechny potřebné živiny, ale pokud vynecháte jedno kojení za den, není důvod k obavám.

Možné důvody, proč vaše dítě odmítá kojení

 • Problémy s přisátím.
 • Krmíte i z láhve: Sání z láhve je odlišné od kojení a dítě tím může být zmatené.
 • Příliš velká únava.
 • Nedávné očkování.
 • Změnili jste způsob krmení.
 • Rozptýlení dítěte.
 • Konzumace ostrých jídel.
 • Růst zubů.

Jak podpořit kojení a překonat bojkot dítěte

Buďte klidná a trpělivá, jsou období, kdy dítě zkrátka potřebuje i dvacet minut k tomu, aby se správně přisálo. Pokud vaše dítě odmítá prso déle než půl hodiny, snažte se změnit situaci, například si dejte krátkou procházku, začněte dítěti zpívat, pohoupejte ho atd.

Zkuste změnit polohu, ve které kojíte. Pokud budete jen sedět a čekat, až se dítě přisaje, bude to stresující zážitek pro vás oba. Oba dva se bude cítit pod tlakem a přisávání bude ještě horší. Zkuste, zda by se dítě lépe nepřisálo například vleže nebo vestoje.

 • Večer krmte dítě po koupání, kdy jsou děti obvykle nejvíc uvolněné a krmení by bylo jednodušší.
 • Krmte dítě v okamžicích, kdy je ještě rozespalé.
 • Při kojení buďte co nejvíc klidu, aby dítě nic nerozptylovalo. Vypněte rádio i televizi.
 • Před kojením si přiložte na prsa teplý obklad, nebo vypijte teplý nápoj, podpoříte tak spouštění mléka. Můžete také zkusit odstříkat.
 • Zkuste kojit v houpacím křesle, dítě bude více klidné.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Výchova dítěte