Menu
Úvod  › 

11 signálů, že je vaše dítě psychicky nemocné

Je víc než dva týdny neobvykle smutné, snaží se zranit samo sebe nebo ostatní lidi, odmítá jíst a užívá projímadla, aby si udrželo váhu. Identifikujte varovné symptomy, které možná patří k psychické poruše vašeho dítěte.

Poznat duševní poruchu u dětí je velmi obtížné a často zůstávají dětská psychická onemocnění nediagnostikována. Vy však své dítě znáte nejlépe ze všech a dokážete, často lépe než lékař, rozpoznat, varovné signály psychických problémů. Podle studií tři ze čtyř dětí, které trpí psychickou poruchou, ADHD (poruchou soustředění a hyperaktivitou), poruchou příjmu potravy, nebo bipolární poruchou, vůbec nikdy nevyhledají odbornou pomoc a jejich onemocnění zůstane nerozpoznáno.

Rodiče sice často vnímají, že se jejich dítětem není všechno v pořádku, ale nejsou si jisti, neví, co by měli dělat a čemu je potřeba věnovat pozornost. Navíc si také jen málokterý rodič spojuje dítě a psychickou poruchu, protože naprostá většina lidí žije v domnění, že dětí se psychická onemocnění netýkají. Jenže právě u dětí je enormně důležité, aby byly případné psychické problémy odhaleny co nejdříve. Pokud máte jakékoli podezření, je potřeba co nejrychleji kontaktovat vašeho pediatra, nebo přímo dětského psychologa.

Smutné dítě

Symptomy duševního onemocnění dětí

Následující seznam, zveřejněný v magazínu Pediatrics, varovných symptomů by vám mohl pomoci identifikovat některé ze symptomů, které mohou provázet duševní onemocnění:

 • Je viditelně velmi smutné, nebo uzavřené do sebe minimálně dva týdny.
 • Snaží se samo sebe zabít nebo zranit, případně to plánuje.
 • Zničehonic má přehnaný strach bez jakéhokoli důvodu. Někdy je tento strach doprovázen bušením srdce, nebo zrychleným dýcháním.
 • Velmi často se zapojuje do různých rvaček a bojů a snaží se vážně zranit ostatní.
 • Občas neovládá své chování a snaží se v těchto "záchvatech" zranit sebe nebo ostatní.
 • Nechce jíst, zvrací, nebo užívá projímadla, aby si udržel/a váhu.
 • Má starosti nebo obavy, které mu znemožňují nebo ztěžují každodenní fungování.
 • Má velké problémy s udržením koncentrace a pozornosti, což je příčinou například jeho školních neúspěchů.
 • Opakovaně užívá alkohol nebo drogy.
 • Má velké výkyvy nálad, které mu způsobují problémy ve vztazích.
 • Vykazuje drastické změny v chování nebo osobnosti.

"I když rodiče často tuší, že s jejich dítětem není vše v pořádku, jsou často zmatení a neví, co by měli vlastně dělat," říká Peter S. Jensen, profesor psychiatrie v Mayo Clinic, který je jedním z autorů seznamu varovných příznaků. "Je samozřejmě velmi obtížné přiznat si vědomě, že moje dítě je velmi pravděpodobně psychicky nemocné a je potřeba vyhledat odbornou pomoc."

Diagnostika

Jenže diagnostika psychického onemocnění v raných stádiích života umožňuje, aby se dítěti dostalo kvalitní a účinné léčby a vyhnulo se tak řadě problémů. Podle statistik totiž uplyne průměrně neuvěřitelných deset let mezi okamžikem, kdy se u dítěte poprvé objeví varovné symptomy, a okamžikem, kdy je zahájena léčba.

Seznam varovných symptomů sestavili odborníci na základě zkoumání více než šesti tisíc dětí, u kterých byla diagnostikována duševní porucha.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 triků, jak zvládnout výchovu dítěte
Školní fobie postihuje prvňáky i středoškoláky
Vývoj řeči u dítěte. Klíčové okamžiky
Má vaše dítě střevní chřipku, nebo otravu jídlem?