Menu
Úvod  › 

7 signálů, že své dítě přetěžujete

Angličtina, hudebka, fotbal, balet, skauti. Běhá vaše dítě z jednoho kroužku do druhého? Potom se u něj možná projeví syndrom přetěžovaného dítěte. Čtěte, podle čeho ho poznáte.

Všichni rodiče už někdy slyšeli o varovných signálech, které se objevují u dítěte, které užívá drogy - skelný pohled, méně času, který tráví se svými přáteli a rodinou, apatický přístup k většině věcí. Jenže co když viníkem nejsou návykové látky ale vy sami. Možná své dítě zkrátka jen přetěžujete a máte na něj příliš velké nároky.

Přetěžované děti představují novodobou epidemii. Podle psychologů jde většinou o potomky ambiciózních rodičů, kteří si své nesplněné sny kompenzují na svých dětech, které se snaží dovést ke špičkovým výkonům, plánují jim čas do poslední vteřiny a přetěžují je. Výzkumy ukazují, že přetěžování se týká ve větší míře dívek než chlapců. Jak poznáte, že byste měli při plánování aktivit pro vaše dítě ubrat plyn? Tady je seznam varovných příznaků přetěžovaných dětí:

1. Nikdy ho nevidíte při nečinnosti.

Vzpomeňte si, kdy jste naposledy viděli vaše dítě při nečinnosti. Zkuste si v duchu promítnout například poslední týden. Pokud vidíte své dítě pouze na cestě do nebo z kroužku, při dělání domácích úkolů, cvičení na hudební nástroj a při dalších aktivitách, je to špatně. Každé dítě potřebuje mít čas samo pro sebe, nejen pro hry, ale také pro pasivní odpočinek.

2. Má spoustu malých bolístek.

Váš potomek je nápadně často unavený, stěžuje si na bolesti hlavy, zad, má problémy se spánkem a celkově jeho zdravotní stav odpovídá spíše seniorovi než malému dítěti. Drobné bolístky, neustálé zdravotní problémy, ale například i podrážděnost mohou být důsledkem vyčerpaného organismu.

3. Přestává mít dětské zájmy.

Velmi varovným signálem je podle psychologů ztráta dětských zájmů a skutečnost, že už nemá zájem o dětské zábavy, je vždy velmi závažná. Vzpomeňte si, kdy jste ho naposledy viděli zasmát se, jen tak si hrát, nebo povídat si s vrstevníky.

4. Zhoršily se mu známky.

Podívejte se na známky, které vaše dítě nosí v poslední době ze školy. Jedním z nejprůkaznějších signálů přetíženého dítěte je náhlé zhoršení školních známek. Zhoršení známek většinou ukazuje na to, že dítě je natolik vyčerpáno mimoškolními aktivitami, že mu už na školní povinnosti nezbývá dostatek energie. Jestliže nemá vaše dítě dostatek času ani na to, aby si mohlo v klidu udělat domácí úkoly, měli byste zásadním způsobem proškrtat jeho mimoškolní program.

5. Auto se stalo plnohodnotným členem vaší domácnosti.

Za účty za benzín utrácíte horentní částky a v autě trávíte spoustu času. Automobil je v podstatě rozšířením vašeho domova, protože v něm se svými dětmi trávíte mnohem víc času než kdekoli jinde. Vozíte je na kroužky a pak zase zpátky domů a čas, který strávíte v autě je na úkor rodinných aktivit.

6. Je náladové a úzkostné.

Podle American Academy of Pediatrics se u přetěžovaných dětí objevuje v mnohem větší míře deprese a úzkostné poruchy. Je vaše dítě nadměrně náladové, úzkostné a přecitlivělé? Zkuste se zamyslet nad jeho denním programem a vytížeností.

7. Vy sami jste unavení.

Jedním z nejspolehlivějších signálů, že je vaše dítě přetížené je vaše únava a pocit stresu. Podle psychologů jsou z vypjatého programu příliš zaměstnaných dětí unavení i sami rodiče, kteří na většině aktivit asistují, zajišťují dopravu, pomáhají dítěti s přípravou a podobně. Jste z programu svých dětí vyčerpaní, pak je pravděpodobné, že z něj budou vyčerpané i ony samy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak naučit dítě, aby se začalo dělit s ostatními
7 signálů, že vás má vaše dítě rádo
6 triků, jak zvládnout výchovu dítěte
Největší chyby, které dělají rodiče dospívajících
Jak mluvit s dětmi o sexu