Menu
Úvod  › 

Jak zůstat klidní, když má vaše dítě záchvat vzteku

Řve a řve a řve a vy jste zralí na Bohnice. V situacích, kdy s vaším dítětem cvičí záchvaty vzteku, se hodí každý tip, jak vyjít z krizové situace se ctí.

Klasická situace. Jste spolu na nákupu a vaše roztomilé dítko spatří v regálu hračku, bez které se odmítá pohnout. Vzhledem k tomu, že jde o stopadesátý exemplář podobného předmětu, které už máte doma, odmítáte vytasit peněženku a koupit mu ji. Dítě sebou švihne o zem a začne řvát a ječet tak, že vám zaléhají uši. Nepomáhá vůbec nic, ani když se ostentativně vzdálíte z jeho dohledu, ani když mu klidným hlasem domlouváte a vůbec nejraději byste mu nasekali na zadek, což zase vylučuje dav důchodců, který se kolem vás srocuje a se zájmem přihlíží vaší rodičovské epizodě. Dá se z podobné situace vůbec vyjít se ctí, nebo jste automaticky odsouzeni k nezdaru? Víme, jak zůstat klidní, když má vaše dítě obří záchvat vzteku.

1. Buďte klidní a pozitivní, ale neústupní.

Čím víc budete na dítě křičet, tím víc bude křičet ono na vás. I když máte pocit, že je to v aktuální situaci vyloučené, zkuste v konverzaci s ním použít klidný hlas. Na děti to funguje zázračně. Dokonce i na řvoucí děti. Mluvte klidně, ale na druhou stranu neustupujte a buďte důslední. Zároveň vsuňte do své promluvy i pozitivní aspekt. Takže sice trváte na tom, že hračku teď kupovat nebudete, ale může si o ní dítě napsat Ježíškovi, nebo si ji může přát k narozeninám.

2. Uklidněte dítě.

Svým vztekáním se, pláčem a scénami vůbec se váš potomek snaží změnit něco ve svém okolí. Možná si říká pouze o vaši pozornost. Snažte se odhadnout, čeho se dítě snaží svým chováním dosáhnout a tím směrem napřete své uklidňování. Nemusíte mu samozřejmě ve všem vyhovět, často stačí si s ním o daném problému pouze promluvit.

3. Nepřehánějte to.

Na druhou stranu přílišné vysvětlování je také kontraproduktivní. Existují situace, kdy není na diskusi čas ani prostor, a dítě by se mělo naučit rozpoznat okamžiky, kdy se zkrátka jen plní pokyny rodičů a nediskutuje se. Pokud požadujete okamžité splnění svého rozkazu, nevysvětlujte, ale buďte důrazní a důslední.

4. Nevyhrožujte.

I když to není jednoduché, zkuste se ovládnout a nevyhrožovat. Prohlášení o tom, že pokud okamžitě nezmlkne, dostane na zadek, vám vůbec v ničem nepomůže. Malé dítě uprostřed záchvatu vzteku se nedokáže samo uklidnit a vyhrožování mu to nijak neulehčí.

5. Okamžitá podpora.

Vysvětlete dítěti klidně, co po něm přesně chcete a co chcete, aby udělalo - nikoli to, co dělá špatně. Pokud to situace dovoluje, můžete mu nabídnout alternativní řešení. Budete překvapeni, jak spolehlivě to funguje.

6. Odveďte dítě pryč.

Nejspolehlivější metodou, jak vztekající a řvoucí dítě uklidnit, je odvést ho z konfliktní situace pryč. Pokud je to jen trochu možné, odveďte ho pryč. Nové podněty a hlavně minimalizace původních stresorů pomůže dítěti uklidnit se mnohem rychleji.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 překvapivých skutečností pro čerstvé otce
7 důvodů, proč pořád pláče
10 věcí, které vám nikdo o dětech neřekne
Jak uklidnit dítě: Tipy pro tatínky
Rodičovské dilema: Nechat vybrečet dítě?
8 netradičních způsobů, jak utišit dítě