Menu
Úvod  › 

Povzbuďte svůj imunitní systém

Trpíte na nachlazení, několikrát do roka máte chřipku a pořád se cítíte unavení? Na vině je nejspíš váš nefungující imunitní systém. Nabízíme vám přírodní tipy, jak ho povzbudit.

I ten nejzdravější člověk je čas od času nemocný. Nicméně frekvenci chorob a zdravotních problémů můžete snížit vhodným životním stylem. Poradíme vám, jak přírodními cestami zvýšit imunitu a vybudovat bariéru proti bakteriím, virům a toxickým látkám.

1. Jídelníček

Dodržování jídelníčku bohatého na antioxidanty je klíčovým faktorem při posílení imunitního systému. Hojnost ovoce a zeleniny dodá vašemu tělu antioxidanty, které vám pomohou bojovat proti volným radikálům (ty poškozují DNA a oslabují imunitní systém). Vybírejte zdravé tuky (jako například omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku, lněném semínku), které pomohou vašemu organismu zvýšit obranyschopnost. Pro další povzbuzení imunitního systému se snažte do svého jídelníčku zařadit co nejvíc jídel s obsahem česneku (má antivirové a antibakteriální schopnosti) a zázvoru (má protizánětlivé účinky). Dodržujte kvalitní pitný režim; pijte dostatek vody a vyhýbejte se nápojům s obsahem cukru.

2. Pohyb

Pravidelný pohyb mobilizuje vaše T buňky, tedy druh bílých krvinek, které chrání tělo před útokem infekce. V roce 2006 byla provedena studie, které se zúčastnilo 115 žen. Respondentky vykonávaly pravidelně půl hodiny denně mírné cvičení (například svižnou procházku). Pravděpodobnost, že onemocní nachlazením nebo chřipkou se u nich snížila na polovinu oproti těm ženám, které necvičily denně. Na druhou stranu pravidelná, velmi náročná aktivita, kterou je například běhání, může váš imunitní systém oslabit a učinit vás náchylnější k virovým infekcím.

3. Minimalizace stresu

Chronický stres může mít negativní dopad na imunitu. Potvrzuje to přehled 293 studií, kterých se zúčastnilo téměř devatenáct tisíc respondentů, vydaný v roce 2004. Výzkumy potvrdily, že zatímco krátkodobé vystavení se stresu vyprovokuje obrannou reakci imunitního systému, dlouhodobé působení stresu schopnosti imunitního systému snižuje a zvyšuje náchylnost k chorobám. Abyste udrželi svůj stres na uzdě, zkuste si osvojit relaxační techniky, jako je meditace, jóga, či dechová cvičení a zapojte je do svého každodenního života.

4. Spánek a hygiena

Důkladné mytí rukou je pro prevenci nemocí jednou z nejúčinnějších a nejlepších metod. Ideálně byste si měli mýt ruce patnáct až dvacet sekund (teplou vodou a mýdlem) před tím, než připravujete jídlo, po kašlání, kýchání a samozřejmě po použití toalety. Účinnou prevencí je i osmihodinový spánek, který povzbuzuje imunitní systém.

5. Bylinky a doplňky

Ačkoli ještě není dokázáno, zda vitamín C povzbuzuje imunitu, už se ví, že může snižovat výskyt nachlazení. Užitečné jsou i bylinky, jako je například echinacea, či černý bez.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Imunita