Menu
Úvod  › 

Fenomén leváků, aneb když vaše dítě píše levou rukou

Je jich deset procent a po staletí se je snažili přinutit, aby začali psát opačnou rukou. Jak je možné, že některé děti píší levou rukou a na co se musí rodiče leváků připravit?

Naprostá většina dětí je ohledně levorukosti a pravorukosti vyhradí ve věku kolem tří let. Naštěstí jsou pryč doby, kdy se rodiče snažili násilně přeučovat své levoruké děti. Nicméně ačkoli se ohledně dominantní ruky snaží vědci zkoumat již víc než sto let, stále není jasné, co je příčinou levorukosti. Leváků je v populaci přibližně deset procent a po staletí byli přeučovány na pravorukost (mimo jiné i kvůli tomu, že všechny nástroje byly vyráběny pouze pro praváky). V současné době odborníci přeučování dětí na pravorukost důrazně nedoporučují, protože právě takové násilné přeučení může vést k celé řadě problémů (například problémy s řečí atd.).

Příčiny levorukosti

Je záhadou, proč je deset procent populace levorukých. Uvažovalo se o genetických predispozicích, ale ty nebyly potvrzeny. Není výjimkou, že se dvěma pravorukým rodičům narodí levoruké dítě. Je známo, že leváků je víc mezi chlapci než mezi děvčaty, proto berou vědci do úvahy i pohlaví. Jedna z hypotéz praví, že na pravorukost či levorukost má vliv hladina testosteronu v těle.

Další vědci se zase přiklání k teorii, že levorukost je způsobena enviromentálními vlivy, které působí na dítě ještě v děloze před narozením. Pravděpodobně by se mělo jednat o vliv hormonů. Malé množství odborníků se potom přiklání ke svéráné teorii, podle které jsou lidé přirozeně předurčeni k pravorukosti, nicméně u leváků dojde v raném věku k určitému poškození mozku, jehož důsledkem je právě levorukost. Žádná z těchto teorií všek nikdy nebyla prokázána a uspokojivě potvrzena.

Kojenci a batolata používají obě ruce stejně. To, kterou ruku v tomto časném věku dítě použije, záleží na tom, na které straně nachází objekt, který je předmětem jeho touhy (např. pokud se natáhne po hračce ležící na pravé straně pravou rukou, neznámená, že z něj v budoucnu bude pravák).

Naprostá většina dětí začne jednu ruku před druhou preferovat přibližně ve věku osmnácti měsíců, ale k definitivnímu vyhranění dojde obvykle ve věku tří let. Nicméně některé studie tvrdí, že děti preferují určitou ruku už v děloze. Je například dokázáno, že devět z deseti nenarozených dětí si v děloze cucá pravý paleček, čemuž odpovídá i procentuální zastoupení praváků v populaci.

Ačkoli je pro leváky v současné době k dostání už celá škála pomůcek a nástrojů, stále s sebou levorukost nese praktické problémy. Děti leváci často píší zezadu dopředu (takzvané zrcadlové psaní). Problémy mají obvykle se stříháním a podle některých studií mají leváci větší sklon k autismu. Na druhou stranu mají leváci výhodu v celé řadě sportů a výzkumy naznačují, že disponují kreativnějším a originálnějším myšlením než jejich pravorucí kamarádi.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Šišláním dítě mluvit nenaučíte!
Na záchranu dusícího se dítě máte jen 60 sekund
Zvláštní výchovná pravidla, která fungují
Otázky, které si klade každý rodič (a odpovědi na ně)
Připravte své děti na školku