Menu
Úvod  › 

6 důvodů, proč mít po porodu dítě u sebe

První minuty a hodiny po porodu jsou pro vás a vaše dítě důležitější, než si vůbec myslíte. Tady jsou důvody, proč se vyplatí překonat svou únavu a chtít mít okamžitě po porodu dítě u sebe.

Naštěstí se už i v našich porodnicích začíná prosazovat trend, kdy se od sebe v prvních minutách a hodinách po porodu od sebe dítě a matka neoddělují. Tady jsou důvody, proč chtít dostat dítě hned v prvních okamžicích po porodu:

1. Kojení.

Stále častěji se začíná prosazovat trend, kdy matka poprvé nakojí své dítě už během první hodiny po porodu. Kromě toho, že se tím zlepšuje vazba mezi nimi, pomáhá brzké kojení také rychlejšímu a bez problému odloučení placenty, což snižuje riziko poporodního krvácení. Pokud tomu nebrání zdravotní důvody, snažte se své dítě nakojit už během první hodiny. Dělají to tak všichni savci a kromě toho, že tím zlepšujete i průběh kojení v pozdějším věku dítěte, klesá i hladina adrenalinu a kortizolu.

2. Tělesná regulace.

Děti, které jsou okamžitě po porodu nahé přiloženy na kůži matky, snáze regulují svou tělesnou teplotu a lépe dýchají. Novorozenci nejsou schopni přizpůsobovat svou tělesnou teplotu tak dobře jako starší děti a dospělí, protože nemají tolik podkožního tuku. Uvědomte si, že předchozích devět měsíců strávily v prostředí, kde byla teplota perfektně kontrolována a byla víceméně stále stejná. Časný kontakt s pokožkou matky jim pomáhá nejen v termoregulaci, ale snižuje i riziko hypoglykemie.

3. Delší uchování pupeční šňůry.

Při přiložení dítěte na tělo matky okamžitě po porodu mohou nechat porodníci nechat pupeční šňůru v klidu dotepat, tudíž je přechod na plicní dýchání pozvolnější. Kontakt s tělem matky prokazatelně pomáhá dítěti zklidnit dýchání a lépe se adaptovat na vnější prostředí.

4. Lepší vazba mezi matkou a dítětem.

Přiložení dítěte na tělo matky okamžitě po porodu zlepšuje vazby mezi nimi. Do těla matky se vyplavuje větší množství oxytocinu, který zajišťuje správné mateřské instinkty, podporuje kojení a snižuje hladinu stresových hormonů. Stejně pozitivní vliv dokázaly výzkumy i u dítěte.

5. Zmenšení úzkosti ze separace.

Děti jsou zrozeny k tomu, aby interagovaly se svou matkou a u novorozenců je tato potřeba interakce větší než u kohokoli jiného. Pokud si uvědomíte, že jste byli devět měsíců spojeni nejtěsnějším možným způsobem, je jasné, že náhlé oddělení je pro dítě obrovským šokem a právě kontakt nahé kůže na nahou kůži mu s adaptací na nové prostředí pomáhá.

6. Povzbuzení dětské imunity.

Jakmile přestane být dětský organismus chráněn vaší dělohou, začíná čelit útoku bakterií a virů. Imunitní systém novorozence je ještě zcela nevyvinutý a musí se teprve naučíte rozpoznávat užitečné mikroby od vetřelců. Výzkumy ukázaly, že přiložení dítěte po porodu na vaše nahé tělo výrazně pomáhá při povzbuzení dětské imunity a lepšímu fungování jeho imunitního systému.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Výchova dítěte