Menu
Úvod  › 

Velký přehled hraček: Co vaše dítě ocení?

Nemá cenu zahlcovat potomka i svůj byt záplavami hraček. Jaké hračky máte koupit svému dítěti, abyste nevyhodili zbytečně peníze a rozvíjeli jeho schopnosti?

Jakmile si přivezete domů z porodnice novopečeného člena rodiny, zcela jistě pocítíte nutkání zahrnout ho všemi hračkami světa a dopřát mu všechno, na co jen pomyslí. Je to logické, nicméně zbytečné. Jednotlivá věková období jsou typická určitými schopnostmi dítěte a to dokáže nejvíc ocenit určitý typ hraček.

Dítě čte knížku

Samozřejmě tou nejlepší a nejkvalitnější hračkou jste pro vaše dítě vy sami. Děti potřebují lásku, vaši blízkost, oční kontakt, úsměvy a doteky. Jsou to právě vaše oči, hlas a objetí, které dítěti umožní objevovat nový svět. Vyplňte jeho dny doteky, podněty a zvuky, které probudí jeho smysly. Co nejvíc se na něj usmívejte a založte tak základ jeho sociální interakci. Kromě toho však můžete jeho motorický i osobnostní rozvoj podpořit vhodnými hračkami.

Přehled podle věku dítěte

0 až 3 měsíce

I přesto, že vám to možná tak nepřipadá, v tomto období se v dětském životě odehrává velká spousta věcí. Vhodné hračky mohou dítěti pomoci naučit se spoustu věcí o novém prostředí pomocí různých materiálů, chutí, vůní i zrakových podnětů. Opatrní buďte však ve výběru hraček, které dáte dítěti do postýlky, a nikdy je nenechávejte vedle něj, zatímco spí. Ve spánku se jimi může zranit nebo dokonce udusit. Kupujte hebké a měkké hračky, které miminka rády mačkají a dotýkají se jich. Vhodné jsou i hračky, které šustí nebo pískají, když je dítě zmáčkne. Miminka nejlépe reagují na červenou a oranžovou barvu, mějte to proto na paměti, až budete hračku vybírat. Je také nutné, aby se hračka snadno uchopovala malou dětskou ručičkou, která není ještě zcela koordinovaná a citlivá.

3 až 6 měsíců

Toto věkové období je typické sebeobjevováním. Hračky, s nimiž si může dítě hrát samo - ty, které lze mačkat, kutálet s nimi a které se hýbou - ho učí poznávat příčinu a důsledek. Hledejte hračky, které se dají otevírat, zavírat, dá se s nimi snadno posunovat. Jak dítě roste jasné barvy, různé velikosti a tvary podněcuje jeho učící schopnosti. Jakmile se dítě začne samo převalovat na bříško, velmi oceníte měkkou hrací deku. Vybírejte materiál, který lze prát v pračce, výhodou je, pokud jsou na dece připevněné hračky, které dítě může kousat s "brousit" si o ně dásně, či zrcátko (nikdy nejde o sklo), kde dítě může pozorovat svůj obličej.

Nevybírejte hračky, které obsahují drobné části, jimiž by se dítě mohlo udusit. Ideální jsou kousátka, která pomáhají prořezávaní zubů a zároveň chrastí a motivají tak dítě k pohybu. Můžete vybírat i hračky, které po zmáčknutí hrají melodii. Dítě rychle objeví princip jejich spouštění a bude je milovat.

6 až 9 měsíců

Nadchází čas, kdy se dítě po všem sápe, všechno si chce osahat, ocucat, zmačkat, roztrhat. Učí se koordinovat oči s rukama a používat je i jemnějším úkonům. Ideální volbou jsou velké hrací kostky, různé vkládačky, kelímky a podobně. Při hrách učte dítě udržovat rovnováhu a vhodné jsou i hračky, které podporují lezení, či sezení. Díte v tomto věku pozoruje všechny kolem a pokouší se je napodobit. Jakmile dítě udrží hlavu a začne si samo sedat, skvělou službu vám prokáže například měkký látkový míč, pro který si dítě může sáhnout oběma rukama. Cvičí si tak rovnováhu. Koupit můžete také klasické barevné kroužky, které se nasazují na plastový podstavec. Dítě velmi rychle pochopí princip této hry.

9 až 12 měsíců

Váš potomek je připraven k akci. V tomto období dítě sedí, leze a pokoušíte chodit. Hledejte hračky, s nimiž si bude dítě moci hrát vsedě. Hračky, které: 

  • mluví
  • zpívají
  • nebo vydávají smysluplné zvuky (jako jsou například hlasy zvířat)
  • povzbuzují dítě k prvním slovům.

Mnoho rodičů si právě v tomto období začne všímat, že dítě preferuje určitý typ hraček, s nimiž si hraje raději než s ostatními. Pokud chcete koupit dítěti chodítko (odborníci jej příliš nedoporučují kvůli formování špatných návyků při chůzi), teď je ten správný čas. Holčičky v tomto věku již ocení například látkové panenky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší nebezpečí pro děti: Váš domov
Jaké jsou pravidla focení dětí?
Jak vybrat dětskou autosedačku