Menu
Úvod  › 

9 signálů, že své dítě přetěžujete

Flétna, angličtina, keramika, balet, fotbal... Nepřehnali jste to náhodou s množstvím kroužků a nepřetěžujete své dítě? Podle následujících signálů poznáte, že byste měli ubrat plyn.

Každý rodič se snaží dát svému dítěti to nejlepší a vybavit ho kvalitním vkladem do života. Jenže když to s množstvím kroužků a zájmových aktivit přeženete, výsledkem nebude schopné a šťastné dítě. Příznaky přetížení u dětí jsou, podle výzkumů, stejné jako u přepracovaných dospělých: vysoká hladina stresu, problémy se spánkem, výkyvy nálad, poruchy koncentrace, únava atd. Psychologové také zjistili, že k přetěžování dětí mají tendenci rodiče s vysokým stupněm vzdělání, naprůměrným příjmem a častěji jsou přetěžována děvčata. Nepatříte náhodou také mezi ty, kteří na své děti kladou příliš velké nároky?

1. Nikdy nevidíte své dítě zahálet.

Zkuste si vybavit předcházející týden a to, čím se vaše dítě zabývalo. Naskakují vám v mysli pouze obrázky toho, jak někam spěcháte, odněkud se vracíte, dítě píše domácí úkoly, trénuje na hudební nástroj a podobně? Pokud si nemůžete vzpomenout na to, že by se vaše dítě věnovalo také volnočasovým aktivitám, nebo pro změnu nedělalo vůbec nic, je něco špatně.

2. Chová se jako důchodce.

Samozřejmě, že vaše dítě nebude mít vrásky a šedivé vlasy, ale pokud si neustále stěžuje na to, že je unavané, bolí ho hlava, nebo cokoli jiného, má problémy se spánkem, necítí se dobře a zásobuje vás řadou podobných stížností, vlastně se jedná jen o pokus přitáhnout vaši pozornost a zavolat o pomoc.

3. Nedokáže si užít volný čas.

Protože mu neustále plánujete život do poslední minuty a chcete po něm, aby pořád plnilo nějaké povinnosti, když se potom ocitne před volnočasovou aktivitou, vlastně ani pořádně neví, co si s ní počít. Takže když mu navrhnete, že spolu půjdete na zmrzlinu nebo do kina, nejeví žádné zvláštní nadšení a chová se tak, jako by to byla otravná povinnost.

4. Zhoršily se mu známky.

Pokud se jeho školní prospěch najednou výrazně zhoršil, může jít o další se symptomů přetížení. Škola by pro vás měla být vždy mezi všemi aktivitami dítěte tou největší prioritou a například úkoly do školy by dítě nikdy nemělo dělat po osmé hodině večer. Pokud na ně nenajdete čas dříve, jde o jednoznačný signál, že to s dalšími aktivitami přeháníte.

5. Auto je dalším členem rodiny.

Bez auta si svůj život absolutně nedokážete představit, protože v něm trávíte hodiny a hodiny. Zkuste si uvědomit, kolik času trávíte se svými dětmi a v autě a kolik mimo něj. Pokud jsou tyto dvě položky v rovnováze, nebo je více času stráveného v autě, jde o jednoznačný signál, že máte problém.

6. Dítě je náladové a úzkostné.

Odborníci upozorňují na to, že výrazně stoupá počet dětí s depresí, která vznikla v důsledku přetížení. Psychika dítěte se nestačí vyrovnávat s množstvím podnětů, které před ni stavíte, a reaguje na to po svém.

7. Nestýká se s kamarády.

Kamarádi vašeho dítěte jsou někým, kdo se čas od času zjeví na obzoru, rozhodí vám celý časový harmonogram a pak zase na dlouho zmizí. Nedílnou součásí šťastného dětství je hraní si s kamarády a pokud se tento bod ve vašem itineráři neobjevuje, měli byste se vážně zamyslet.

8. Rodinné večeře jsou minulostí.

Kdy jste spolu, jako rodina, naposledy večeřeli, nebo obědvali? Pro rodiny s přetíženými dětmi je typické, že na společné jídlo jaksi není vůbec čas a všichni členové rodiny se prakticky pouze míjejí.

9. Vy sami jste unavení.

Nejjednodušším způsobem, jak poznat, jestli vaše dítě není přetížené, je odpovědět si na otázku, jestli se necítíte unavení a ve stresu v sami. Pokud sami bojujete s únavou a nechutí odvézt dítě na další kroužek, přičemž byste si nejraději někam sedli a jen se dívali, jak si hraje, jde o jednoznačný signál, že byste měli ubrat plyn.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Instinkty vašeho dítěte: Co musíte vědět
Dětem do dvou let televizi nepouštějte!
11 signálů, že je vaše dítě psychicky nemocné
S nástupem dětí do školky nespěchejte
Děti s ADHD: Nejčastější otázky a odpovědi