Menu
Úvod  › 

5 signálů, že je vaše dítě připravené na pevnou stravu

Máte pocit, že by jídelníček vašeho dítěte snesl už i jiné položky než jen mléko? Podle následujících signálů poznáte, že je vaše dítě připravené na pevnou stravu.

Přechod dítěte z mléka na pevnou stravu, je obrovskou změnou a skokem. Kdy ale nastává ten správný čas zařadit do jeho jídelníčku i další jídlo než jen mléko, abyste neriskovala poškození jeho zdraví? Podle Australia´s National Health and Medical Research Council je vhodné začít se zařazováním pevné stravy do jídelníčku kojenců okolo šesti měsíců. U každého dítěte je to však samozřejmě individuální, proto byste se měli řídit podle následujících signálů, které vás upozorní na to, že je vaše dítě už připravené na přechod na pevnou stravu:

1. První zuby.

První zuby se objevují u různých dětí v různou dobu a pouhé prořezání prvních zubů nemusí ještě nutně indikovat, že je dítě připravené na jiné jídlo, nicméně jedná se o jeden z důležitých ukazatelů.

2. Dítě sahá po jídle.

Pokud se vaše dítě sápe po jídle, které vás vidí jíst a strká si ho do úst, jde o další signál, že je vaše dítě připravené na přechod na pevnou stravu. Děti se začínají po jídle dospělých natahovat přibližně ve věku čtyřech měsíců, ale tehdy ještě nejsou schopny žvýkat. Skutečnost, že jsou opravdu připraveny a schopny konzumovat pevnou stravu, poznáte podle toho, že se po jídle nejen natahují, ale vkládají si ho i do úst, žvýkají a také jsou schopny samy bez pomoci sedět.

3. Budí se v noci.

Čas od času se v dětském vývoji objeví období, kdy dítě spí méně a častěji se probouzí. Tato období jsou obvykle spojena velkým skokem v mentálním a tělesném vývoji dítěte. Pokud se však váš drobeček budí v noci už delší dobu bez zjevné příčiny, možná je právě na vině nedostatečný přísun jídla. Vyzkoušejte přechod na pevnou stravu a pozorujte, jak se spánkový rytmus, respektive výdrž, vašeho dítěte změní.

4. Má častěji hlad.

Důvodů, proč vaše dítě vyžaduje častější krmení, je samozřejmě celá řada a ne všechny nutně souvisí s přechodem na jiný jídelníček. Nicméně pokud vidíte, že mu už dosavadní frekvence krmení nestačí, a vyžaduje stále častější jídlo, pátrejte i po ostatních signálech, které vám prozradí, že už je čas na zařazení pevné stravy do jeho jídelníčku.

5. Dítě zdvojnásobilo svou váhu.

Další z ukazatelů, který někteří odborníci používají k určení toho, zda je dítě připraveno na přechod na pevnou stravu, je zdvojnásobení jeho porodní velikosti. I v tomto případě však platí, že je potřeba brát v úvahu i všechny další ukazatele, protože rychlost růstu a přibírání je velmi individuální záležitostí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Výchova dítěte