Menu
Úvod  › 

7 signálů, že vás má vaše dítě rádo

Mračí se, brečí, kope kolem sebe a ječí. Děti někdy dokáží svou náklonnost k rodičům hodně dobře maskovat. Podle následujících signálů ale poznáte, že vás má váš potomek skutečně rád.

1. Zírá vám do očí

Zejména u novorozeňat, která v podstatě jen spí nebo brečí, je dost těžké poznat, co si vlastně myslí a jestli si vůbec něco myslí. Jedním ze signálů, že vás odlišuje od svého chrastítka a chová k vám mimořádné city (v rámci svého věku) je skutečnost, že vám zírá do očí. Snaží se tak totiž vtisknout si do paměti vaši tvář. Nerozumí ještě vašim slovům, ale už teď ví, že jste pro něj důležití, protože si pamatuje váš hlas, který k němu doléhal v průběhu těhotenství.

2. Hledá vás, když nejste v dosahu

Mezi osmi a dvanácti měsíci si již bezpečně pamatuje vaši tvář a je zneklidněné, když opustíte místnost, nebo mu jen zmizíte z dohledu. Otáčí hlavu a hledá vás. Tím se pro něj také odlišujete od jiných lidí, které sleduje pohybem hlavy pouze krátkou dobu, pokud ho něčím zaujmou.

3. Má záchvaty vzteku

Ať už vám to zní sebedivněji a naprosto nelogicky, i svými záchvaty vzteku vám vaše batole sděluje, že vás má velmi rádo. Až bude ležet na zemi a snažit se vás kopnout do kotníku, nejspíš budete v pokušení dát mu pořádný výprask, ale i v této situaci zkouší vaši lásku a náklonnost. Testuje si hranice a ujišťuje se, že i přesto ho budete mít stále rádi.

4. Chce, abyste ho utěšovali

Pokud k vám vaše dítě spěchá, kdykoli si rozbije koleno a chce, abyste mu pofoukali, nebo si přijde pro pomazlení, když se cítí smutně, považujte to za ryzí důkaz lásky. Děti jen málokdy dokáží vyjádřit své city slovy, mnohem raději volí akci a činy.

5. Dává vám dárky

Předškolák vám utrhne list, nebo sebere kamínek na procházce, namaluje vám výkres, ze kterého není patrné, co na něm vlastně má být. Tím, že vám dává dárky, vám projevuje svou lásku a dává vám najevo, že jste pro něj mimořádně důležití. V žádném případě jeho snahu nezesměšňujte a dárky před ním nevyhazujte.

6. Vyžaduje váš souhlas

Předškoláci často vyžadují, abyste je pochválili, schválili jim, co právě dělají a podobně. Snaží se na vás zapůsobit, upoutat vaši pozornost a domoci se vaše uznání. Dávají vám tak najevo, že je pro ně váš názor mimořádně důležitý.

7. Svěří vám tajemství

I když se vám jejich tajnosti mohou připadat nepodstatné a úsměvné, tím, že vám svěří své tajemství, vám projevují nekonečnou důvěru a lásku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak představit dítěti novou partnerku
V čem jsou otcové lepší než matky
Test pro muže: Dokážete se postarat o mimino?
7 věci, které by měl otec naučit svou dceru