Menu
Úvod  › 

Kdy je dítě zralé na školku?

Blíží se doba zápisů do mateřských školek. Je však vaše dítě zralé a připravené na to, aby začalo mateřskou školu navštěvovat?

Vstup do mateřské školky je pro dítě i jeho rodiče přelomovým krokem. Děti od určitého věku společnost dětského kolektivu potřebují, nicméně pokud vstup do školky příliš uspěcháte, může být pro vaše dítě značně traumatickou a stresující situací. Na následující otázky byste si před vstupem do školky měli v rámci svého dítěte položit:

Je vaše dítě dostatečně tělesně zralé?

Dítě, které začíná navštěvovat mateřskou školkou, by mělo být schopné zvládnout následující tělesné úkony:

- Ovládání vyměšování a zachování základní tělesné hygieny.

- Koordinaci rukou a nohou.

- Poskoky snožmo.

- Chůzi po schodech.

- Házení míče (nikoli však jeho chycení).

- Kopnout do míče.

- Obout si boty.

Před vstupem do školky byste si také měli odpovědět na následující otázky:

1. Dokáže moje dítě poslouchat instrukce a příkazy a řídit se podle nich? Děti tuto schopnost potřebují k tomu, aby byly schopné pracovat podle pokynů učitelky a ve společnosti svých vrstevníků.

2. Je schopné obléci si samo bundu a dojít si záchod bez pomoci?

3. Dokáže napočítat do deseti? Ačkoli se vám to může zdát jako zbytečnost, znalost základních číslovek je podstatnou součástí školkové zralosti.

4. Dokáže udržet tužku, nebo stříhat s dětskými nůžkami? Jde o úkony jemné motoriky, které by mělo dítě nastupují do školky zvládnout.

5. Zajímá se o knihy a prohlíží si je? Samozřejmě nejde o znalost písmen, nebo dokonce čtení, nicméně dítě dostatečně zralé pro školku by mělo dosáhnout takového vývojového stupně, kdy jej knihy zajímají a dokáže udržet pozornost při jejich prohlížení.

6. Je zvídavé a zajímá se o nové věci? Pokud je zvídavost dítěte silnější než jeho strach, je připraveno navštěvovat školku.

7. Cítí se dobře v dětském kolektivu? Dokáže si s ostatními hrát, případně se s nimi podělit o hračky? Interakce s ostatními dětmi je velmi podstatná.

8. Dokáže pracovat spolu s ostatními a stát se součástí týmu? Schopnost odhlédnout na chvilku od svých vlastních potřeb je nezbytnou schopností školkové zralosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak vybrat správnou školku
Test: Je vaše dítě zralé na školku?
Jak vychovávat předškoláka
S nástupem dětí do školky nespěchejte
Pomočování u předškoláků: Máte se bát?