Menu
Úvod  › 

5 vět, které vám žádná žena po porodu neodpustí

Chcete být vtipní, originální, nebo jednoduše nevíte, co říct, takže plácnete první věc, která vás napadne. Výsledkem toho ale nebude srdečný smích, ale mrazivé mlčení, nebo rovnou rána pěstí. Následující věty vám zkrátka žádná žena po porodu neodpustí.

1. "To víš, po porodu se se štíhlou postavou můžeš rozloučit."

Ale opravdu?! Kdybyste ji na to "taktně" neupozornili, zcela jistě by si nevšimla, že má deset kilo navíc, povolené břicho a vejde se jen do oblečení velikosti menšího stanu. A jestli chcete svůj diplomatický výrok chcete ještě podtrhnout, můžete dodat, že už to nikdy neshodí - a kdyby náhodou ano, stejně se jí změní proporce postavy a už se nikdy do ničeho z původního šatníku nevejde. Předtím ale uzavřete vysokou životní pojistku.

2. "Teď už se nestihneš ani osprchovat."

Možná tak soudíte podle sebe, nebo podle žen ze svého okolí, ale věřte, že neexistuje přírodní zákon, který by říkal, že jakmile se ženě narodí dítě, končí definitivně její soukromý život a už pro sebe dalších dvacet let nebude mít ani minutu. Možná to pro vás bude překvapením, ale existuje celá řada matek, které se po porodu stíhají nejen osprchovat, ale dokonce jim zůstanou i jiná konverzační témata, než jsou podělané plenky.

3. "Doufám, že sis to naspala do zásoby."

To víte, že ano. A kromě toho, že s břichem jako velryba vyspala do sytosti, také naběhala desítky kilometrů, vybílila byt, přestěhovala nábytek a vynalezla lék na rakovinu. Nějakou případnější poznámku byste v rukávu neměli?

4. "Doufám, že budeš kojit co nejdéle."

A nechcete jí také poradit, kolikrát denně má chodit na záchod? Rozhodnutí, jestli bude nebo nebude kojit, je čistě privátní záležitost, do které nikomu nic není. I kdyby se rozhodla, že bude své novorozeně krmit od šestinedělí smaženými řízky, přesto vám nepřísluší to jakkoli komentovat. Možná to pro vás bude překvapením, ale řada žen by kojila ráda, nicméně nemůže a poznámkami o tom, že nekojením zničí dítěti doživotně zdraví, ji rozhodně nepomáháte.

5. "To já, když..."

Nevyžádané rady kosí novopečené matky spolehlivěji než chřipková epidemie. Samozřejmě, že to myslíte dobře, chcete jí jen pomoci a předat svou zkušenost, ale není od věci uvědomit si, že dobře to s čerstvou matkou myslí kompletně celé její okolí. Neustále poslouchá o průbězích cizích porodů, zdravotních komplikacích cizích dětí i způsobu, jakým jiní lidé vychovají své potomky, vnoučata, malé příbuzné, nebo děti svých kamarádů. Pokud vás o tuto informaci přímo nepožádá, zřejmě je jí dost jedno, kdy se vám zahojil nástřih hráze, nebo kde všude bylo vaše vlastní dítě opruzené.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Porodnice