Menu
Úvod  › 

Po porodu: Na co se musí připravit muži

Žárlivost, ztráta sexu, schůzky s dalšími rodiči, změna role u žen. S narozením dítěte se váš život převrátí vzhůru nohama. Tady jsou věci, na které by se měli novopečení otcové připravit.

- Nejvýraznější bude pravděpodobně změna role partnerky na matku vašich dětí. Jde o obrovskou změnu, na kterou si budete muset oba dva zvyknout. Do této doby měl váš vztah zajištěnou exkluzivitu a mohli jste se věnovat jen sami sobě. Nyní se vaše pozornost bude muset dělit i mezi dítě; a právě ono jí spotřebuje nejvíc. Váš romantický vztah tak bude vystaven velké zátěži.

- Přítomnost dítěte se odrazí i na vašem sexuálním životě. Možná budete muset čelit hned dvěma problémům. Častější variantou je nechuť ženy k sexu po porodu, v které se úročí vyčerpání z porodu a z péče o dítě. Problém se zahájením sexuálního života však můžete mít i vy. Občas se u mužů vyskytuje takzvaný madonin komplex, kdy nejsou schopni svou ženu vnímat jako sexuální partnerku ale pouze jako matku svého dítěte.

- Otcovství vás vrhne po hlavě do světa zodpovědných dospělých, i kdybyste se snažili vzdorovat. Jako hlava rodiny budete mít mnohem víc povinností a také zodpovědnosti. Vaše partnerka bude vyžadovat mnohem větší podporu a pomoc.

- Budete si muset zvyknout nejen na novou roli otce, ale najít si pro sebe obrazně řečeno nové místo. Možná se budete cítit neužitečně a zbytečně, jako kdybyste svou úlohu (zplodit dítě) už splnili a nyní už bylo všechno na vaší partnerce.

- Regulérní a velmi častou reakcí je i pocit žárlivosti na dítě. Veškerý čas a pozornost vaší partnerky se upíná k dítěti, které je v centru všeho dění. Je přirozené, že matka se cele věnuje svému dítěti a v prvních měsících to musíte respektovat. I když na něj můžete podvědomě žárlit, postupem času si najdete nové hranice, které pro vás oba budou respektovatelné.

- S určitými změnami musíte počítat i ve svém profesním životě. Předtím, než kývnete na dlouhodobý pobyt v zahraničí, nebo na podobný závazek, budete se muset velmi rozmýšlet. Stejně tak budete zřejmě ochotni respektovat mnohem víc věcí ve svém stávajícím zaměstnání, protože změna práce je spojena s nejistotou, kterou si nemůžete dovolit.

- Změní se i váš vztah s vašimi přáteli. Najednou začnete rozlišovat ty s dětmi a bez dětí. Stejně tak se značně změní i vaše konverzační témata, protože vás začne zajímat, kdy začaly chodit děti kolegů a podobně. Podobně ovlivní dítě i váš společenský život; noční kluby vyměníte za umírněné odpolední návštěvy rodinných přátel.

- V neposlední řadě se změní i vaše image u žen. Muž tlačící kočárek přece jen působí jinak než muž prohánějící se v kabrioletu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
22 důvodů, proč je skvělé být otcem
Jak si vytvořit vztah k nenarozenému dítěti
Na co myslí otcové
Rychlé tipy pro novopečené otce
Jak uklidnit dítě: Tipy pro tatínky