Menu
Úvod  › 

Porod trvá déle než před padesáti lety

Kdybyste rodila v šedesátých letech, vaše porodní bolesti by trvaly o dvě hodiny méně. K prodloužení porodu přispívá neúměrné používání epidurálu.

Předpokládáte, že s lékařskými a medicínskými pokroky se zkrátila i doba porodu a budete si porodních bolestí užívat kratší dobu? Potom vás musíme zklamat. I přes lékařské pokroky trvá porod delší dobu, než tomu bylo před padesáti lety. Dokázala to nová studie.

Ženy, které se výzkumu zúčastnily, rodily v průměru o dvě hodiny déle než ženy v padesátých a šedesátých letech. V jednadvacátém století se především prodloužila první doba porodní, kdy se otevírá děložní hrdlo, aby jím mohla projít hlavička dítěte.

Autoři studie také zjišťovali, jaké rozdíly jsou mezi dnešními rodičkami a ženami, které rodily před padesáti lety. Zjistili, že průměrná současná rodička je nejen o mnoho starší, ale také mají mnohem vyšší hmotnost než jejich předchůdkyně před padesáti lety.

Autoři předpokládají, že příčinou delšího porodu je mnohem častější používání epidurálu, který trvání porodu prodlužuje.

Změny porodu

Katherine Laughon z National Institutes of Health se svými kolegy analyzovala historické lékařské záznamy téměř čtyřiceti tisíc žen, které rodily mezi roky 1959 a 1966. Tyto údaje porovnávali se současnými lékařskými záznamy téměř sta tisíc rodiček, které rodily mezi roky 2002 a 2008. Do výzkumu byly zahrnuty pouze ty ženy, které porodily spontánně a rodily pouze jedno dítě.

Pětapadesát procent současných rodiček podstoupilo epidurální anestezii, zatímco v historické skupině to byla jen čtyři procenta. Stejně tak se v současné době mnohem víc využívá oxytocinu. Zatímco v minulosti to bylo pouze dvanáct procent, v současné době se s jeho pomocí vyvolává porod u jednatřiceti procent žen. Počet císařských řezů se oproti historii zečtyřnásobil. Ženy ze současné skupiny, které rodily své první dítě, měly porod v průměru o 2,6 hodin delší porod. U žen, které rodily už své druhé nebo třetí dítě byl porod delší o dvě hodiny.

Vědci si nejsou jisti, proč přesně je porod v současné době delší. Epidural prodlužuje porod v průměru o čtyřicet až devadesát minut, nicméně odborníci zdůrazňují, že je potřeba dalšího zkoumání, aby se objasnily všechny faktory, které porod prodlužují.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 věcí, které novopočeným matkám nikdo neřekne
Postava po porodu: Připravte se na horor
Domácí versus nemocniční porod: Co si vybrat?
7 zásad sexu po porodu
Ženy, které se bojí porodu, rodí déle