Menu
Úvod  ›   › 

Připravte se na porod: Co sbalit do porodnice

Už odpočíváte dny do porodu? Přinášíme vám vyčerpávající seznam věcí, které se vám v porodnici budou hodit a přitom by vás nejspíš ani nenapadly.

Jakmile se vaše těhotenství přehoupne do posledního trimestru, je zcela logické, že začnete stále častěji přemýšlet o porodu a neustále si ten okamžik přehráváte v hlavě. Zejména, pokud jde o vaše první dítě, cítíte zřejmě úzkost a obavy a přemýšlíte, na co všechno se máte připravit. Třetí trimestr je také časem, kdy byste měla začít přemýšlet, co si sbalíte do tašky do porodnice a začít potřebné věci nakupovat. Co tedy budete s sebou do porodnice potřebovat?

Oblečení a kosmetika

Ačkoli budete mít v porodnici k dispozici neomezený přísun erárních bílých košil, zcela jistě vám bude příjemnější, pokud alespoň na návštěvy budete mít po ruce svou vlastní noční košili, ve které nebudete vypadat, jako ve svěrací kazajce. Stejně tak určitě oceníte svůj vlastní župan v rozumné délce. Rozhodně si nezapomeňte přibalit dvě kojící podprsenky a dostatečnou zásobu vložek do podprsenky, které budou "odchytávat" prosakující mléko. Kojící podprsenka by měla být dostatečně pevná a musí vám bezvadně sedět, aby poskytovala dostatečnou oporu pro vaše prsy nalité mlékem. Zcela jistě oceníte také pár teplých ponožek. Neocenitelným pomocníkem jsou i jednorázové kalhoty (prodávají je například ve zdravotnických potřebách). Nezapomeňte na pantofle - nejlépe z omyvatelného materiálu.

I když se možná kojíte nadějí, že se po porodu vejdete zase do svých šatů, které jste nosila před těhotenstvím, bohužel tomu tak několik následujících týdnů až měsíců nebude. Myslete proto na to, v čem půjdete z porodnice, a sbalte si s sebou i jeden těhotenský outfit. Stejně tak mějte připravené oblečení, ve kterém půjde z porodnice domů vaše dítě. Oceníte i přikrývku nebo zavinovačku, ve které ho ponesete domů.

Nezapomeňte si přibalit osobní kosmetiku, jako je šampón, sprchový gel, zubní pastu, kartáček, hřeben a případně krémy, které jste zvyklá používat. Minimálně při příležitosti návštěv určitě oceníte i líčidla, kterými budete moci vylepšit svůj poporodní vzhled. Na hemoroidy, které se po porodu často objevují, vám pomůže gel z dubové kůry, na popraskané bradavky je zase vynikající levandulový olej.

Nezbytné drobnosti

Některé porodnice povolují k porodu cédéčko s vlastní hudbou, informujte se na možnosti nemocnice, kde budete rodit. Stejně tak některé porodnice umožňují rodičce, aby si s sebou vzala na porodní sál lízátko. Ačkoli vám to může připadat jako absurdní položka porodního seznamu, při porodu nebudete moci jíst ani pít a lízáním lízátka si můžete svlažit rty. Můžete si samozřejmě přibalit i knihu nebo časopis, pokud máte pocit, že se budete nudit, nicméně s největší pravděpodobností je ani neotevřete.

Co ale určitě oceníte, bude fotoaparát, kterým zachytíte neopakovatelné první okamžiky svého miminka. S sebou si vezměte pro jistotu i balení plenek nejmenší velikosti, ne všechny porodnice je poskytují.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 věcí, se kterými si rodiče nemusí dělat starosti
10 tipů pro rychlý a snadný porod
Předčasný porod: Jak ho poznáte
Cvičení po porodu: Co musíte posilovat
10 věcí, které byste měla udělat, než porodíte