Menu
Úvod  › 

Ženy, které se bojí porodu, rodí déle

Má vaše manželka strach z porodu? Potom je pravděpodobné, že bude rodit delší dobu než ostatní ženy. Ukázala to nová studie.

Pokud se vaše partnerka bojí porodu, měli byste se snažit co nejdříve její pochybnosti rozptýlit. Ženy, které se bojí porodu, totiž rodí déle než ostatní. Strach vede ke zvýšené produkci hormonů, které postup porodu prodlužují. Podaří-li se vám manželku uklidnit, zkrátí se doba jejího porodu v průměru o sedmačtyřicet minut. Tvrdí to alespoň nová studie, kterou provedli norští vědci.

Výzkumu se zúčastnilo víc než dva tisíce žen a byl první, který se zabýval souvislostí mezi obavami z porodu ženy a samotným průběhem porodu. Závěry tohoto výzkumu by, podle vědců, mohly v budoucnu pomáhat v prevenci proti císařskému řezu. Ačkoli většina žen, která měla před porodem strach z jeho průběhu, nakonec úspěšně porodila klasickým způsobem, nepostupující porod je častou příčinou císařského řezu.

Vědci dávali ženám ve dvaatřicátém týdnu těhotenství vyplnit dotazník, který mapoval jejich postoj k porodu a případné obavy, které měly. Necelých osm procent žen uvedlo, že z porodu mají skutečně velký strach. Průměrná délka porodu žen, které měly strach, dosáhla osmi hodiny. Oproti tomu ženy, které se porodu nijak zvlášť neobávaly, rodily průměrně šest a půl hodiny.

Poté, co vědci vzali v úvahu další faktory, které mohou ovlivňovat délku porodu (jako jsou například předcházející těhotenství, použití epidurálu a dalších léčiv) vědci dospěli k tomu, že strach sám o sobě prodlužuje porod o celých sedmačtyřicet minut.

Výzkum také ukázal, že u žen, které se bojí porodu, musí porodník mnohem častěji použít při porodu kleště (17 procent versus 10,6 procent) a častěji dojde k císařskému řezu (10,9 procent versus 6,8 procent).

Odborníci tuto skutečnost vysvětlují tím, že úzkost a strach zvyšují v krvi koncentraci hormonů, katecholaminů, které oslabují kontrakce dělohy. Kromě toho vědci zjistili, že délku porodu zvyšuje i špatná komunikace mezi rodičkou a lékařem. Snažte se proto sebrat všechny psychické síly a zůstat s partnerkou i při porodu a dodávat jí odvahu. Uspíšíte tím i průběh porodu a zkrátíte její bolesti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Domácí versus nemocniční porod: Co si vybrat?
Poporodní depresí trpí i muži
Sex po porodu: Průvodce přežitím pro muže