Menu
Úvod  › 

Hypnoporod: Skvělý objev, nebo nesmysl?

Těhotné ženy teď žijí novým trendem. Je jím hypnoporod, při kterém se rodičky mají soustřeďovat na sebe samy a své dítě a zapomenout na strach a bolest. Jde opravdu o tak převratnou novinku, nebo jen zbytečný povyk?

Zapomeňte na rychlé, mělké dýchání, které se doposud propagovalo v porodnicích. Nejnovější trend v porodnictví se jmenuje hypnoporod a jeho propagátoři tvrdí, že s jeho pomocí mohou matky porodit beze strachu a bolesti. Předpoklad je v podstatě jednoduchý; technika hypnoporodu by měla pomoci matkám pomoci dosáhnout v průběhu porodu relaxovanějšího stavu, protože budou vědět, že mohou svému tělu důvěřovat a řídit se jeho pokyny. Jeho propagátoři tvrdí, že v současné době jsou porody zmechanizované a místo toho, aby respektovaly individualitu, řídí se obecnými pravidly a pokyny. Škála relaxačních technik, které mohou matky při hypnoporodu využívat, je velmi široká. Některé ženy při něm dávají přednost hudbě - oblíbený je například Bach, nebo zvuky velryb - zatímco jiné uklidňují vizualizační techniky. Klíčovou zásadou hypnoporodu je spojení matky s dítětem a nikoli soustředění se na strach a bolest.

Obliba hypnoporodu v poslední době raketově stoupla, k čemuž přispěla zejména skutečnost, že jej začaly propagovat i celebrity. S jeho pomocí například rodila Jessica Alba a další známé ženy, které na něj nedají dopustit.

Hypnoporod neslibuje porod bez bolesti, ale jeho propagátoři tvrdí, že matky se při něm dokáží lépe soustředit na své vlastní tělo, chápou, co se s ním právě děje a to jim umožňuje, aby zůstaly klidnější a lépe snášely bolest, která je s ním spojena. Jedna z neúnavných zastánkyň hypnoporodu Tiffany Washko z organizace NatureMoms popisuje svou zkušenost následujícími slovy: "Když jsem poprvé rodila za pomoci hypnoporodu, necítila jsem téměř žádnou bolest. Rodila jsem bez bolesti doma, poslouchala jsem skladby od skupiny ABBA a do porodnice jsem se nechala odvézt teprve tehdy, když jsem byl otevřená na devět centimetrů."

I když to zní velmi působivě, lékařům z podobných tvrzení vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Zdůrazňují, že proti přirozenému průběhu porodu nic nenamítají, stejně tak souhlasí i s relaxačními technikami, nicméně zůstávat mimo dosah lékařské péče je při porodu velmi riskantní a nezodpovědné. Souhlasí s tím, že hypnoporod může redukovat úzkost ženy spojenou s porodem, uklidnit ji a pomoci jí zvládat celou situaci s větším klidem. Nicméně pod dohledem lékařů, kteří budou moci zakročit v případě neočekávatelných zdravotních komplikací.

Specialista na hypnoporod, Liz Vincent, vysvětluje: "Dnešní ženy mají strach z vlastního těla a strach plodí nutně bolest. Tudíž pokud je nastávající matka klidná a relaxovaná, je schopnější překonat pocity nepohodlí a nepříjemností spojených s porodem." Popularita, které se v poslední době hypnoporodu dostalo, vede k tomu, že v současné době můžete navštěvovat kurzy věnované této technice, nebo si zakoupit knihy s tímto tématem. Použití této techniky byste však vždy měla konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Vedlejší účinky epidurálu: Co vám může hrozit?
Jak získat zpátky postavu po porodu
Ženy, které se bojí porodu, rodí déle
Porod trvá déle než před padesáti lety
Co budete potřebovat pro novorozené dítě