Menu
Úvod  › 

Domácí porody jsou desetkrát nebezpečnější než porody v nemocnici

Uvažujete o tom, že budete rodit doma? Potom byste měla vědět, že své dítě vystavujete desetkrát vyššímu riziku než při porodu v nemocnici.

Ze všech stran slyšíte, že porody v nemocnici jsou odosobněné, nepřirozené, že tak ničíte dítěti už od narození pozitivní autu a že je to všechno úplně zbytečné, protože ženy po staletí rodily doma a není jediný důvod, proč by se k těmto praktikám neměly vrátit. Zastánkyně domácích porodů jsou ochotné nechat se pro svou pravdu i ukřižovat a tvrdí, že porod do vany ve vaší vlastní koupelně je vaše nezpochybnitelné právo, které si nesmíte nechat nikdy a nikým vzít. Co už se ale od příznivkyň domácích porodů nedozvíte, je skutečnost, že porod v domácím prostředí má mnohem větší rizika než porod v nemocnici. A podle odborníků je toto riziko dokonce desetkrát vyšší.

Dokazuje to studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v prestižním American Journal of Obstetrics and Gynecology. Její autoři analyzovali třináct milionů porodů, které proběhly v období od roku 2007 do roku 2010, a zjistili, že děti mají při domácích porodech mnohem větší riziko, že se u nich objeví křeče, absence pulsu, nebo bezvědomí, v porovnání s dětmi, které se narodí v porodnici. Úplně přesně hrozí desetkrát větší riziko, že nebudou dýchat, nebo nebude ani po pěti minutách po porodu hmatný puls. Riziko objevení křečí je čtyřikrát vyšší.

Pro skutečnost, že se nejedná o pouhý krátkodobý výkyv, svědčí skutečnost, že ačkoli počet domácích porodů neustále stoupá, na každých tisíc domácích porodů připadá dlouhodobě 1,6 případů, kdy není u dítěte hmatný puls ani pět minut po porodu. Oproti tomu u dětí narozených v nemocnici je to pouhých 0,16. Ukázalo se přitom, že je lhostejné, zda v nemocnici vede porod porodní asistentka nebo lékař. Důležité je nemocniční zázemí přístrojů, které dokáží monitorovat situaci, předvídat komplikace a také je efektivněji odstranit.

Počty domácích porodů podle statistik za posledních dvacet let v Česku stouply zhruba desetinásobně. V roce 1990 se doma s porodní asistentkou se narodilo 16 dětí. V roce 2009 se narodilo doma s porodní asistentkou 150 děti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Ženy, které se bojí porodu, rodí déle
Porod trvá déle než před padesáti lety
Hypnoporod: Skvělý objev, nebo nesmysl?
Strategie pro snadnější porod
Jak poznáte blížící se porod
Máte si nechat dát epidurál? Pro a proti