Menu
Úvod  › 

Po porodu: Proč se chová jako blázen?

Konečně porodila, jenže místo toho, aby se začala chovat normálně, všechno je ještě horší. Na vině může být poporodní deprese. Víte, jak ji poznáte a proč je tak nebezpečná?

Schválně v kolika následujících příznacích jí poznáte? Bez příčiny se rozpláče a nedokáže říct jediný důvod. Nálada se jí mění častěji než počasí v dubnu. Stačí, že jí pozdravíte, a už na vás začne ječet. Cokoli pronesete, jí smrtelně urazí. Má pocit, že a) je pořád sama b) nikdo jí nemá rád c) život pro ní skončil. Buď spořádá obrovské množství jídla, nebo si pro změnu už ani nepamatujete, kdy jste jí viděli naposledy jíst. Nemůže spát, nebo naopak usne klidně i za chůze.

Porodní blues

Poznali jste jí v několika předcházejících větách? Potom ještě odpovězte na otázku, kolik dní uplynulo od jejího porodu. Pokud je to méně než čtrnáct dnů, můžete být relativně v klidu, protože se s největší pravděpodobností jedná o takzvané porodní blues: "Porodní blues je charakteristické velkými výkyvy nálady, úzkostností, podrážděností a přecitlivělostí," vysvětluje psycholožka Eva Dušková. "Psychologové předpokládají, že se jedná o důsledek velkých hormonálních výkyvů, se kterými je těhotenství a porod spojené."

"Často se u ženy také objeví neschopnost dostatečně prožívat lásku k vlastnímu dítěti. Má pocit, že jej nemá dostatečně ráda, trápí se a obviňuje proto, čímž dochází k dalšímu prohloubení deprese," vysvětluje psycholožka.

Zdá se vám to dost strašné? Klid. Porodní blues je relativně krátkou záležitostí, Objeví se obvykle mezi třetím až čtvrtým dnem po porodu, špička přijde mezi patým a sedmým dnem od porodu a do dvanáctého dne až dvou týdnů by mělo vymizet.

Poporodní deprese

Pokud ale tohle prapodivné chování u své drahé polovičky pozorujete už déle než dva týdny, máte celkem výrazný problém. V tom případě je totiž nejspíš jedná o poporodní depresi. Ta se projevuje mnohem intenzivněji než blues a hlavně nelze očekávat, že v dohledné době odezní.

"Žena postižená poporodní depresí se projevuje velmi podobně jako klasická deprese," uvádí psycholožka. "Kromě klasických depresivních příznaků jako je pocit selhání, úzkosti, výkyvy nálad, strach ze samoty, pocity beznaděje a bezmoci se u ženy postupem času může objevit i jakési odtržení od reality. Může mít pocit, že dítě nechce, nedokáže se o něj postarat a že jej nemá ráda. Pokud dojde k nejhoršímu a rozvine se laktační psychóza, může novopečená matka dítě vnímat dokonce jako vetřelce a pokusí se ho zbavit."

Máte po porodu už několik měsíců a přesto máte pocit, že podobné příznaky se u vaší partnerky objevily teprve nedávno? I to je možné. Poporodní deprese může vypuknout prakticky kdykoli do jednoho roku po porodu.

Co s tím?

Pravděpodobnost, že si podobnou lahůdkou budete muset projít se nedá dopředu vypočítat a ve výskytu poporodní deprese hraje roli celá řada faktorů. Riziko jejího výskytu ale výrazně stoupá, pokud vaše partnerka už někdy v minulosti depresi prodělala, trpěla poporodní depresí po některém z minulých porodů, nebo se deprese vyskytla u některého z jejích blízkých příbuzných.

Stejně tak nepříznivě působí, pokud její těhotenství bylo hodně vypjaté, neměla dostatečnou podporu, nebo do něj spadaly nějaké negativní životní události. Jestliže jeden z váš dítě nechtěl, nebo jste se neustále hádali, riziko objevení deprese nadále vzrůstá.

Jestliže jste právě zjistili, že ohrožení vašeho rodinného štěstí má název poporodní deprese, rovnou zapomeňte na to, že byste jí mohli zvládnout jen svou silnou vůlí. Je to podobně logická úvaha, jako byste chtěli zvládnout vůlí zánět slepého střeva. Nutností je co nejrychlejší odborná pomoc psychiatra, psychologa, nebo praktického lékaře. V žádném případě ji nesmíte podceňovat či nechávat ženu samotnou. V extrémních případech může deprese vyústit až do sebevraždy matky nebo ublížení dítěti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Otec u porodu: Ano, nebo ne?
Po porodu: Na co se musí připravit muži
Test pro muže: Máte jít k porodu?