Menu
Úvod  › 

10 věcí, které byste měla udělat, než porodíte

Před porodem jsou i důležitější věci než nový model značkových dupaček. Následující desatero ocení každá nastávající matka.

1. Rozmazlujte se.

Velmi brzo budete jen těžko hledat čas na to, abyste se ráno osprchovala a převlékla se z pyžama. O tom, že byste si snad nalakovala nehty nebo oholila nohy samozřejmě nebude moci být ani řeči. Využijte proto času před porodem právě k těmto úkonům. Dojděte se ke kadeřníkovi, na manikúru, nebo depilaci. Relaxujte a užijte si pocitu, že budete nejen šťastná, ale i krásná, maminka.

2. Přečtěte si knihu.

Smiřte se s tím, že po porodu se nějakou dobu velmi pravděpodobně nevyložíte na pohovku s knihou. Přečtěte si proto dobrou knihu ještě těsně před porodem. Nejenže u toho přijdete na jiné myšlenky, ale budete mít i jiné téma k hovoru než koliku vašeho novorozence.

3. Jeďte na romantický výlet.

Uvědomte si, že jsou to vaše poslední prázdniny/dovolená/prodloužený víkend bez dětí a tedy na dlouho poslední příležitost, kdy se můžete s partnerem věnovat jeden druhému. Ať už vyjedete na dovolenou, nebo vyrazíte jen na prodloužený víkend, užijte si partnerské romantiky, na kterou vám několik následujících měsíců velmi pravděpodobně nebude stačit dech.

4. Dámská jízda

Nezanedbávejte ani své kamarádky. I když nemůžete popíjet alkohol a velmi pravděpodobně už také s pupíkem neohromíte na parketu tanečními kreacemi, svolejte dámskou jízdu s dobrým jídlem a nezbytnými drby. A pozor! Řečem o dětech, porodech a těhotenských nesnázích je vstup zakázán!

5. Zahoďte budík

Užijte si pocitu, že můžete vstávat v kolik chcete a nikdo na vás nepovykuje, že chce okamžitě mléko. Zahoďte budík a pokud můžete, užívejte si ranního lenošení v posteli. Brzy na to budete vzpomínat se slzou v oku.

6. Udělejte si pořádek v penězích.

Ačkoli to není příliš oblíbený krok, pokud si uděláte pořádek ve financích ještě před porodem, ušetří vám to poté nejednu horkou chvilku. Zapisujte si jeden měsíc výdaje, abyste měla přehled, kolik peněz budete přibližně potřebovat k dispozici. Uvědomte si, že dítě s sebou nese celou řadu výdajů, které jste doposud nepotřebovala a měla byste vědět, zda se budete muset v jiných oblastech uskromnit, nebo to váš rozpočet zvládne.

7. Ukliďte

Hnízdící syndrom je nevyhnutelným atributem nastávajících matek a věřte tomu, že až vás pár dní před porodem popadne neodbytný pocit, že musíte mít vzorně uklizené i nejhořejší police skříní, budete se do nich s obřím břichem dobývat jen těžko. Zorganizujte si domácnost a ukliďte co nejdříve, abyste měla dobrý pocit, že své dítě přivádíte do čistoty a pořádku.

8. Uvařte si.

I když vám to možná zní poněkud zvláštně a hloupě, vařte od všeho dvojitou porci a zbytky zamražte na později. Po porodu vám velmi přijde vhod, že nemusíte chodit nakupovat a složitě vařit, ale stačí jen sáhnout do mrazáku a ohřát jídlo v mikrovlnce.

9. Vyzdobte pokojíček.

I když je asi každému jasné, že vaše novorozené dítě neocení malby na stěnách, obrázky a další dekorace minimálně ještě několik dalších měsíců, budete mít radost, že je vše připravené a hlavně: po porodu už na tyto "zbytečnosti" jen stěží budete hledat čas a energii.

10. Utřiďte si vzpomínky

Zaveďte si zápisník, do kterého si budete zaznamenávat pokroky svého dítěte, své myšlenky, nápady, který se zkrátka stane zdrojem vašich vzpomínek. Později ho velmi oceníte, protože pod přívalem dalších a dalších podnětů začnete velmi rychle zapomínat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Překvapivý objev: Za opakované potraty může superplodnost
Tvrdnutí břicha v těhotenství: Kdy se máte bát?
Jak přežít těhotenství
V kterém věku nejspíš otěhotníte?
Únava v těhotenství: Jak s ní bojovat