Menu
Úvod  › 

Otec u porodu: Máte se ho zúčastnit, nebo ne?

Přemýšlíte, zda jít se svou partnerkou k porodu, nebo raději zůstat v bezpečné vzdálenosti? Vědci mají jasno v tom, že vaše přítomnost ženě téměř vždy pomůže.

Ještě před padesáti lety si prakticky nikdo nedokázal představit, že by se muž zúčastnil porodu. V současné se, podle statistik, zúčastňuje porodů třiadevadesát procent otců a dokonce i pětačtyřicet procent těch, kteří se svou partnerkou nežijí ve společné domácnosti. Šestaosmdesát procent otců se chodí dívat na ultrazvuk a stejný počet se jich vydá i na předporodní kurzy.

Podle vědců je počet otců, kteří jsou v současné době přítomni porodu své partnerky, tak vysoký, že je prakticky nemožné provést validní porovnání mezi pozitivy a negativy, které přítomnost nebo nepřítomnost otce u porodu přináší. Provedené výzkumy se tak zmiňují především o pozitivních aspektech, které s sebou přítomnost otce u porodu nese. Už výzkumy provedené v sedmdesátých letech například ukázaly, že ženy, jejichž partneři byli přítomni porodu, byly méně stresované a byly klidnější.

Pozitivní vliv přítomnosti otce při porodu prokázaly ale i výzkumy z posledních let. Například studie z roku 2001 zjistila, že matky, které rodí za přítomnosti svého partnera, mají pocit, že mají nad průběhem porodu větší kontrolu a měly z něj lepší pocit. Klíčovým faktorem přitom byl pocit podpory, který jim přítomnost partnera poskytovala. Ženy přitom označovaly svého partnera za nejdůležitější osobu, která byla jejich porodu přítomna. A jako bonus svou přítomností zajistíte své partnerce kratší trvání porodu a menší bolestivost. Výzkum z roku 1995 zase upozorňuje na to, že ženy, které rodí za přítomnosti svého partnera, využívají méně často epidural.

Na druhou stranu může být přítomnost vystresovaného partnera u porodu kontraproduktivní: stres, obavy a úzkost se z přítomného muže lehce přenáší na rodičku a zpomalovat průběh porodu. Podle výzkumu z roku 2006 je stres a potenciální strach přítomného otce velmi rušivým faktorem porodu. Lékaři proto doporučují, aby otcové absolvovali předporodní přípravu, která snižuje míru jejich obav a stresu. Podle výzkumů stačí i hodinový předporodní kurz a prožitek otců při porodu se výrazně zlepšuje a cítí menší úzkost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Poporodní depresí trpí i muži
Sex po porodu: Průvodce přežitím pro muže
Ženy, které se bojí porodu, rodí déle
Porod trvá déle než před padesáti lety