Menu
Úvod  › 

Strach z porodu: Jak ho překonat

Prý je to nejhorší bolest na světě. Není divu, že máte strach, jestli a jak to zvládnete. Následující článek by vám mohl pomoci překonat největší obavy.

Není žádným tajemstvím ani výjimkou, že těhotenství a zejména potom myšlenka na porod znervózní téměř každou ženu. Ostatně čeká vás jedna z největších událostí s zároveň změn, které se ve vašem životě stanou. A ať už jde o vaše první nebo čtvrté dítě, ať vás čeká přirozený porod nebo císařský řez, je úplně normální, že se cítíte nejistá. Nabízíme vám několik tipů, jak tyto pocity překonat:

Pohled dovnitř

Někteří psychologové tvrdí, že strach z porodu je především výsledkem našeho podvědomí, které zpracovává kolektivní vzpomínky a informace o velmi bolestivém a nepříjemném zážitku. Naštěstí je však těhotenství dostatečně dlouhé na to, abyste s tímto rozpoložením mohla bojovat. Sežeňte si co nejvíc informací o porodu, o tom, co máte očekávat a jak si v jeho průběhu můžete účinně ulevit. Budete se cítit jistější a pociťovat menší strach. Pomůže vám také pokud v rámci předporodního kurzu navštívíte porodní sál. V hodině H potom budete vědět, kam máte jít a budete méně nervózní.

Poraďte se

"Byla jsem strach bez sebe při myšlence na nástřih hráze," říká sedmadvacetiletá Ilona. "Neustále jsem se tou myšlenkou zaobírala a představovala si, jaké to bude utrpení. Nakonec jsem se svěřila své lékařce a ta mě mile překvapila statistikou, podle níž se nástřih nedělá zdaleka při každém porodu. Docela mě tím uklidnila, a i když mě ve finále museli stejně nastřihnout, nebylo to tak strašné, jak jsem si představovala, a hlavně jsem se nestresovala předem." Pokud se něčeho velmi obáváte, svěřte se se svým strachem lékaři, porodní asistence, zdravotní sestře, nebo někomu podobně povolanému. Možná s jejich pomocí zjistíte, že se obáváte zcela zbytečně.

Připravte se pozitivně

Pro řadu žen je strach z porodu vlastně strachem z neznámého. I když samozřejmě průběh porodu nemůžete naplánovat do detailů, pomůže vám, pokud budete rozumět tomu, co se děje v té které fázi s vaším tělem i dítětem. Své myšlenky však směrujte pozitivně a nikoli na to, co všechno by se mohlo v průběhu porodu pokazit. Zapomeňte na hororové a dramatické scény z televizních seriálů a filmů. Neposlouchejte hrůzostrašné historky o tom, co se při porodu stalo kamarádce kamarádky a soustřeďte se na myšlenku, že vašemu dítěti stačí překonat několik centimetrů a už jej budete držet v náručí.

Úklidňovací techniky

Zajděte si na těhotenskou jógu, dejte nohy nahoru, vychutnejte si sprchu, nebo šálek dobrého čaje, zajděte si na těhotenskou masáž, nebo si nechte partnerem namasírovat esenciálním olejem kotníky. Udělejte si zkrátka pohodu, která vám pomůže uvolnit se a oprostit se od nervů, které máte z blížícího se porodu.

Strašidelné historky

Je zvláštní, jak lidé s gustem vykládají těhulkám o porodu, který trval třicet hodin a epidural se nedařilo napíchnout. Nebojte se dát jim jasně najevo, že o podobné zkazky nemáte zájem a nechcete je poslouchat. Každá taková historka vás jen zbytečně vyděsí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pětisekundový průvodce porodem
Varovné signály, aneb jak poznáte porod
Stádia porodu: Co máte čekat
Porod bez bolesti? Průvodce utišujícími prostředky
10 tipů pro rychlý a snadný porod