Menu
Úvod  › 

Nejhorší věci, které můžete udělat svým očím

Spíte v kontaktních čočkách, mnete si oči, používáte příliš mnoho očních kapek, nebo prošlé léky. Představujeme vám ty nejhorší věci, které můžete svým očím udělat.

Je zřejmě zbytečné zdůrazňovat, že zrak je jedním z největších pokladů, který máme k dispozici. Je proto trochu zvláštní, jak málo péče mu věnujeme a jak ho bereme jako samozřejmost. A navíc ho neustále vystavujeme rizikům a zkouškám, které jsou stejně zbytečné jako nebezpečné. Následující věci jsou vůbec ty nejhorší, které můžete svým očím udělat:

1. Spaní v kontaktních čočkách

Kontaktními čočkami řeší svůj oční problém naprostá většina mladé i střední generace. Na druhou stranu existuje také velké množství lidí, kteří považují za celkem neškodné, když se v nich občas vyspí. Každý nositel kontaktních čoček se zákonitě čas od času musí dostat do situace, kdy je příliš unavený na to, aby si čočky z očí vyndal a uložil je do roztoku. Nicméně čím častěji podlehnete nutkání vyspat se v nich, tím větší je riziko, že si do očí zanesete infekci. Omezujete tak přísun kyslíku k rohovce a vytváříte ideální prostředí pro růst bakterií. Nikdy a za žádných okolností byste v kontaktních čočkách neměli spát celou noc. Více o spaní v kontaktních čočkách si přečtěte na blogu VašeČočky.cz.

2. Sportování bez ochrany

Jedna z nejvíc podceňovaných věcí, která by však měla být naprostou samozřejmostí, je provozování nebezpečných sportů bez ochranných brýlí. Možná vám připadá například hraní squashe v brýlích, nebo hokeje s chráničem na helmě, jako zbytečná úzkostlivost, ale rychle letící, tvrdý, malý míček představuje pro vaše oči obrovské riziko. A uvědomte si, že důsledky takového zranění mohou být nevratné.

3. Mnutí si očí

Patříte k těm lidem, kteří si neustále sahají na oči a pořád si je mnou? Zdánlivě neškodný zlozvyk způsobuje jejich podráždění a zvyšuje riziko rozvoje infekce. Na své oči byste měli sahat co nejméně a vždy jen jemně a šetrně.

4. Vynechávání prohlídek

Ano, je to velmi nepopulární a řadě lidí to připadá úplně zbytečné. Proč chodit na pravidelné prohlídky na oční, pokud vás nic nebolí a nepotýkáte se s žádnými problémy. Odpovědí je prevence, která může podchytit závažné problémy v době, kdy se s nimi dá ještě něco udělat.

5. Příliš mnoho monitorů

Počítače, televize, mobily... obrazovky a monitory na nás svítí ze všech stran a my neustále namáháme své oči, když je nutíme zírat do, pro ně nepřirozeného, světla. Podle výzkumů stráví průměrný dospělý člověk zíráním do obrazovek a monitorů téměř dvanáct hodin denně. Pokud svým očím nedopřejete pravidelný odpočinek, nemůžete se divit, že vám za čas vypoví poslušnost.

6. Příliš mnoho kapek

Jste závislí na všemožných kapkách, které jsou volně prodejné v lékárnách, a aplikujete si je do očí i při sebemenším podráždění a problému? Jediné, čeho tím dosáhnete, bude snížení citlivosti vašich očí, které si na tyto prostředky zvykný a ty nakonec přestanou zabírat.

7. Prošlé léky

Klasickou chybou, které se dopouští většina lidí, je úprk k domácí lékárničce při sebemenším problému s očima a aplikace prvního léku, který jim přijde pod ruku. Když si ale do očí nakapete lék s prošlou záruční dobou, klidně si může stát, že svůj problém paradoxně ještě zhoršíte.

8. Špatné brýle

Nosíte nevyhovující brýle, které jste po někom podědili, koupili si je v drogérii, nebo mají dioptrie, které vám naměřil lékař před deseti lety? Ubližujete svým očím mnohem víc, než si myslíte, protože svou oční vadu nekorigujete, ale spíš nutíte své oči, aby se přizpůsobily úplně jiné vadě (v případě slabších brýlí je neúměrně zatěžujete, v případě silnějších zase zbytečně "leniví").


Související články