Menu
Úvod  › 

Jak poznat lhaní partnera?

O něčem vás přesvědčuje, ale vám se to nezná a máte matné podezření, že vám neříká pravdu. Podle následujících signálů poznáte, že vám lže.

Lže občas každý. Drobné lži a lži ze soucitu nám pomáhají udržovat společenské vztahy na přijatelné úrovni a každý jaksi předem předpokládá, že mu jeho drahá polovička nemusí říkat celo pravdu. Malá, nevinná lež, která nikomu neublíží, je většinou bez problémů akceptovatelná. Ale pak jsou tady situace, kdy vám vaše partnerka lže do očí, vy tušíte, že není všechno v pořádku, ale v daný okamžik nemáte příležitost ani chuť onu záležitost řešit. Na druhou stranu byste rádi věděli, na čem jste a jestli jí můžete věřit. Podle následujících signálů poznáte, že není všechno v pořádku a že vás s největší pravděpodobností tahá za nos:

1. Zakrývá si ústa při řeči.

Pokud mluví a přitom si zakrývá ústa rukou, velmi pravděpodobně vám neříká pravdu. Jde o podvědomé gesto, kdy se reflexivně snaží zadržet nepravdivá prohlášení. Nemusí jít o celou dlaň, kterou si dává před ústa, podobný význam má například i prst, který si přiloží na rty doprostřed úst.

2. Dotýká se nosu.

Těžko říct, proč se lháři při svých projevech dotýkají tak často nosu. Vědci pro to nemají jednoznačné vysvětlení. Uvažuje se opět o podvědomí, které si propojí dětskou poučku, že lháři se poznají podle měkkého nosu, s dospělou realitou. Přesná příčina tohoto neverbálního signálu však známá není. Jediné, co je jasné, je skutečnost, že lidé, kteří lžou, se svého nosu, dotýkají mnohem častěji.

3. Mne si oči.

Pokud vám lže, bude mít přirozenou tendenci ubývat se vaším pohledům a bude se častěji dívat do strany, aby nemusela opětovat váš přímý pohled. Když už nebude moci uhýbat pohledem, velmi pravděpodobně si bude mnout oči, aby odvedla pozornost od těkavého pohledu.

4. Dotýká se ucha.

Velmi pravděpodobně si to ani neuvědomuje, ale při lhaní se nejspíš bude dotýkat jednoho, nebo obou uší (respektive ušních lalůčků), mnout je a tahat za ně. Neexistuje racionální vysvětlení tohoto chování, ale skutečností je, že jde o ověřený neverbální signál lhářů.

5. Protahuje si krk.

Jakmile začne lhát, protahuje si krk, otáčí hlavou, masíruje si šíji - jako kdyby si zablokovala krční páteř a cítila odbytnou potřebu uvolnit napětí v této oblasti. Při lhaní totiž právě oblast krční páteře a ramena strnou a lháři se pak mohou instinktivně snažit je uvolnit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články