Menu
Úvod  › 

Umíte pařit? Dožijete se vyššího věku!

Rozšoupli jste se na silvestrovské oslavě? Útěchou v kocovině vám může být skutečnost, ke které dospěli nedávno vědci, a totiž, že lidé, kteří umí pořádně popít a zapařit, se dožívají vyššího věku.

Vědci z univerzity v Edinburghu sledovali v průběhu dvaceti let téměř tři sta goril, žijících v USA a Kanadě. Zjistili, že ty gorily, kteří jsou více sociálně zaměřené a žijí aktivnější společenským životem, přežívají své introvertnější zvířecí kolegy v průměru o tři až čtyři roky. A autoři studie tvrdí, že se jejich poznatky dají aplikovat i na lidské jedince. Lidská DNA je totiž s gorilí velmi podobná a vědci předpokládají, že i s touto zdravotní dispozicí.

Pravděpodobnou příčinou je skutečnost, že lepší sociální podpora a společenské styky pomáhají extrovertním a společenským lidem překonávat stres. "Pokud máte někoho vedle sebe, je mnohem snazší vyrovnat s tlakem i stresem," uvedl jeden z autorů výzkumu, Alexander Weiss, z katedry psychologie. Minimalizace stresu vede k menšímu riziku zánětlivých procesů, menší zátěži na srdce a lepší imunitě, což se v důsledku vede k lepší zdravotní kondici. Autoři výzkumu tvrdí, že vliv společenských styků na lidské zdraví je tak zásadní, že by se introvertně založení lidé měli snažit své společenské aktivity významně zintenzivnit.

Tipy pro introverty

Psychologové upozorňují, že pro introverty je obvykle nejhorší představa předem organizovaných mejdanů, jejichž termín je známý s velkým předstihem. Mnohem přijatelnější jsou pro ně "pařby" zorganizované na poslední chvíli. Podle odborníků by se proto introverti měli snažit sami iniciovat setkání s přáteli, hospody a další neplánované akce na poslední chvíli.

Pokud se necítíte na velkou společnost, podle psychologů vám stejnou službu prokáže i jeden kamarád, se kterým vyrazíte do společnosti popít a popovídat. Stěžejní pro vaše zdraví je společnost, konverzace a další společenské aktivity. Vyrazit na pivo vás navíc nebude stresovat tak jako příprava organizovaného setkání větší společnosti.

Hlavní rozdíl mezi introverty a extroverty tkví, podle psychologů, především v tom, že extrovertně založení lidé dokáží sami prolomit hranice a kontaktovat ostatní. Odborníci proto doporučují, aby se introverti snažili navázat kontakt jako první a dbali na dostatek společenského vyžití.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Vyznáte se v alkoholu?
Lidé, kteří na vysoké hodně pili, jsou šťastnější
6 signálů, že máte problémy s nárazovým pitím
8 důvodů, proč pít pivo
Jak se vyhnout kocovině: Tipy pro vánoční party