Menu
Úvod  › 

Chlapci versus děvčata: Co od nich máte čekat?

Kluci jsou více nadaní pohybově, zatímco děvčata dříve mluví. Je to pověra, nebo jsou mezi holčičkami a chlapečky skutečně tak velké rozdíly? Čtěte, co můžete čekat.

Chlapci

Mají rádi mechanický pohyb: Podle výzkumu vědců z univerzity v Cambridge chlapci jednoznačně upřednostňují pozorování mechanického pohybu před pohybem lidí. Pokud měli různě staří chlapci na výběr mezi pozorováním mluvících lidí a pohybem stěračů, naprostá většina z nich si zvolila druhou možnost.

Jsou pohyblivější: Okřídlené heslo praví, že dívky dříve mluví, zatímco chlapci dříve chodí. Nicméně to je pravda jen z poloviny. Dívky skutečně obvykle začínají mluvit dříve než chlapci, ale chodit začínají obě pohlaví přibližně ve stejnou dobu. Je však pravda, že chlapci se věnují pohybu mnohem více než jejich vrstevnice. Více pobíhají, skáčí, kopou a vůbec jsou neposednější. Jejich hrubá motorika je proto většinou vyvinutější než hrubá motorika jejich kamarádek.

Jsou emotivnější, než si myslíte: Podle výsledků provedených výzkumů se chlapci mnohem rychleji a snáze rozruší než dívky a je těžší je uklidnit. Například podle jedné z provedených studií reagují šestiměsíční chlapci na frustraci mnohem hůře než jejich vrstevnice, jejich srdeční tep i dech jsou mnohem rychlejší a i další tělesné symptomy signalizují větší zneklidnění.

Milují davy: Chlapci preferují skupiny tváří před pozorováním osamocených obličejů.

Jsou nebojácnější: Chlapci pociťují a vyjadřují strach později než méně často než děvčata. Podle nedávno provedené studie, které se zúčastnili chlapci ve věku od tří do dvanácti měsíců, chlapci vykazují mnohem menší úlekovou reakci na hlasité zvuky a další zneklidňující stimuly.

Dívky

Lépe napodobují: Už tři hodiny po narození dokáží dívky napodobit mimiku své matky lépe než chlapci. Další studie zjistila, že dívky lépe než chlapci dokáží napodobit pohyby prstů někoho jiného a stejně tak dívky od batolecího věku častěji než chlapci napodobují dospělé (například tím, že se starají o panenku jako by to bylo živé dítě).

Mají lepší jemnou motoriku: Dívky mají už od narození lepší jemnou motoriku a tato schopnost jim zůstává až do školního věku. Rychleji se naučí manipulovat s hračkami, používat příbor, správně držet a manipulovat s tužkou a podobně.

Jsou lepší posluchačky: Nedávný výzkum ukázal, že dívky reagují výrazněji než chlapci na zvuk lidského hlasu a také jej preferují před ostatními zvuky. Zatímco chlapce často víc zaujme zvuk chrastítka, dívky dávají jednoznačně přednost lidskému hlasovému projevu.

Milují oční kontakt: Pro dívky je extrémně důležitý oční kontakt. Mnohem více než jejich chlapečtí kamarádi fixují pohledem toho, kdo právě mluví. A také se mnohem lépe naučí odečítat emoce z tváří ostatních lidí.

Dříve mluví: Děvčata jsou více verbálně zaměřená a nadaná než chlapci. To, co jim říkáte, pochopí rychleji, začínají mluvit přibližně o dva měsíce dříve než chlapci a s verbálním vyjadřováním zůstávají vepředu i v batolecím věku. V šestnácti měsících používá průměrná dívka stovku slov, zatímco u chlapců je to jen třicet.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Šišláním dítě mluvit nenaučíte!
Nejkontroverznější rodičovské metody
Noční děsy u dětí: Nepřítel klidného spánku
5 vět, které nikdy neříkejte dětem
Připravte své děti na školku
Kam na Velikonoce s dětmi: Tipy na jarní výlety