Menu
Úvod  › 

Jak poznat nedostatek vitamínů?

Mohou vám připadat jako nepodstatné detaily, ale jejich prostřednictvím se vám tělo snaží sdělit, že máte akutní nedostatek určitého vitamínu a že byste s tím měli rychle něco udělat.

1. Popraskané koutky úst

Chybí vám: Železo, zinek, vitamíny B3, B2 a B12. Obvykle se tento jev vyskytuje například u vegetariánů, kterým tyto vitamíny a minerály často chybí.

Náprava: Jezte více drůbežího masa, lososa, tuňáka, vejce, ústřice a mořské plody vůbec. Pomohou vám i sušená rajčata, tahini, arašídy a čočka. Absorpci železa podpoříte brokolicí, červenými paprikami, kapustou, či květákem.

2. Červené skvrny na obličeji a vypadávání vlasů

Chybí vám: Biotin (B7), který je známý jako klíčový vitamín pro vlasy. Stejně tak potřebujete vitamíny A, D, E, K, abyste vůbec byli schopni B vitamíny využívat a skladovat je v organismu.

Náprava: Jezte víc vařených vajec (pozor, syrová vejce schopnost vstřebávání B vitamínů ještě zhoršují), lososa, avokáda, houby, květák, sojové boby, oříšky, maliny a banány.

3. Akné a červené pupínky na obličeji, pažích, stehnech a hýždích.

Chybí vám: Esenciální mastné kyseliny a vitamíny A a D.

Náprava: Snažte se ze svého jídelníčku vyčlenit nasycené tuky a naopak zvýšit příjem zdravých nenasycených mastných kyselin. Přidejte do svého jídelníčku více masa z lososa a sardinek, prospěšné jsou jakékoli oříšky a mandle. Velmi vám také prospějí různá semínka, jako například slunečnice, dýně, nebo lněné semínko. Vitamín A dodáte tělu listovou zeleninou, mrkví, rajčata, nebo červenými paprikami.

4. Svědění, píchání, brnění a mravenčení.

Chybí vám: Ať už se svědění, brnění, píchání a mravenčení týká vašich rukou, či nohou, téměř vždy se jedná o signál deficitu vitamínu B9, B6 a B12. Jde o problém, který se týká periférních nervů a nervových zakončení pod kůží. Často jsou tyto symptomy přidružené s úzkostí, depresí, anémií, únavou a hormonální dysbalancí.

Náprava: Zařaďte do svého jídelníčku víc špenátu, chřestu, řepy, fazolí, vajec, mořských plodů a drůbežího masa.

5. Svalové křeče.

Chybí vám: Svalové křeče, které se objevují nejčastěji v lýtkách, chodidlech a na zadní straně nohou, jsou obvykle výsledkem nedostatku hořčíku, vápníku a křemíku. Jde o problém, který se velmi často týká vášnivých sportovců, protože při fyzickém výkonu dochází k masivnímu úbytku těchto minerálů.

Náprava: Jezte více banánů, mandlí, lískových oříšků, třešní, jablek, grepů, brokolice, kapusty a špenátu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články