Menu
Úvod  › 

Pravidla, díky kterým si udržíte váhu

Je to známá pravda: Hubnutí je pouze ta první část. Mnohem těžší je ale také si nově nabytou váhu dlouhodobě udržet. Víte, jak na to?

1. Není to dieta, ale životní styl.

Pokud budete o svém novém jídelníčku přemýšlet jako o dietě, nikdy nemáte šanci na dlouhodobý úspěch. Dieta je vždy krátkodobá záležitost a jestliže chcete dosáhnou trvalých změn, smiřte se s tím, že jde o nový životní styl. Omezení kalorií pouze dočasně vede také k pouze dočasným výsledkům, většinou následovaným jojo efektem. Nastavte si proto jídelníček takovým způsobem, o kterém už předem víte, že ho budete schopni dodržovat klidně po zbytek života. Předsevzetí typu, že si už nikdy v životě nedáte ani kousek pizzy, nebo si nelíznete zmrzliny, nemají šanci na dlouhodobý úspěch.

2. Zvnitřněte si pohyb.

Sportováním nejen spálíte kalorie a tuk, ale také povzbudíte svůj metabolismus, protože svaly i v klidovém režimu spalují víc kalorií než tuková tkáň. Ti lidé, kteří se snaží zhubnout, však většinou přeceňují množství kalorií, které sportem spálí, a podceňují množství kalorií, které zkonzumují. Nesoustřeďujte se pouze na kardio, po kterém vysílá váš mozek signály intenzivního hladu, ale stejnou pozornost věnujte i posilování, díky kterému si vybudujete svaly a povzbudíte tak svůj metabolismus.

3. Nereagujte přehnaně na mírný hlad.

Jako nejtěžší popisují hubnoucí lidé ty okamžiky, kdy udeří hlad. Je samozřejmě v pořádku a správné najíst se, když cítíte hlad, a pro ten účel s sebou nosit zdravé a lehké svačinky. Na druhou stranu však celá řada lidé nedokáže rozpoznat skutečný hlad a často jí pouze ze stresu nebo nudy. Nejezte ve stejném okamžiku, kdy pocítíte hlad poprvé, ale chvíli vyčkejte, abyste si byli jistí, že se jedná skutečně o hlad a nechcete jím pouze utlumit emoční problémy.

4. Není kalorie jako kalorie.

Princip hubnutí je úplně jednoduchý: musíte zkonzumovat méně kilorií, než spálíte. Nicméně jen málokdo si zároveň uvědomuje, že není kalorie jako kalorie. Například průmyslově vyráběná jídla jsou bohatá na nasycené tuky a rafinované cukry, které negativně ovlivňují pocit sytosti. Ve finále jich tak zkonzumujete mnohem více. Navíc studie potvrzují, že některé polotovary a fast foodová jídla jsou návyková, takže když si dáte jeden smažený chips, je velmi pravděpodobné, že nezůstane pouze u jednoho. Mějte to na paměti při sestavování svého jídelníčku.

5. Vsaďte na proteiny.

Proteiny vás spolehlivě zasytí. Navíc je potřebujete k budování svalové hmoty, která zrychlí váš metabolismus a spálíte tak víc kalorií. Lidé, kteří hubnout a chtěli byste si svou novou váhu udržet, by měli svůj denní příjem proteinů zdvojnásobit. Nezapomeňte je doplnit i dostatečným množstvím vlákniny.

6. Nepřeskakujte jídla.

Při hubnutí si samozřejmě hlídáte množství jídel, ale i rozestupy mezi nimi, ale v udržovací fázi možná budete mít tendenci poněkud polevit. A právě přeskakování jídel je tím, co se vám nakonec vymstí. Jakmile necháte svůj hlad dojít do fáze, kdy už bude velmi intenzivní, zkonzumujete mnohem více kaloricky vydatných potravin.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší tipy na hubnutí, když už vám není dvacet
Chcete pekáč buchet? Těmto jídlům se vyhněte!
Co udělat dnes, aby se vám zítra lépe hublo
Test: Podaří se vám letos zhubnout?
5 způsobů, jak se vyhnout zimním kilům