Menu
Úvod  › 

Nenápadné signály, že jste přetrénovaní

Cvičíte jako šílení? Trávíte sportováním spoustu času? Jenže místo toho, abyste se cítili skvěle, jste trochu mimo. Víte, kterými signály vám dává vaše tělo najevo, že to se sportováním přeháníte?

Sport, cvičení a pohyb vůbec jsou samozřejmě chvályhodné a zdravé zvyky, ale pokud to s nimi přeháníte, můžete si ublížit mnohem víc, než si vůbec myslíte. Přetrénování se přitom může projevovat celkem nenápadnými příznaky, jež by vás vůbec nenapadlo spojovat s přílišnou fyzickou námahou, které své tělo vystavujete:

Cvičení vás víc vyčerpává než nabíjí.

Cvičení a sport by vás vždy měly nabíjet energií a zanechávat ve vás příjemný pocit. Samozřejmě, že se po tréninku můžete cítit vyčerpaní, ale vždy by to měl být příjemný pocit. Pokud se cítíte zoufale unavení a nejraději byste si šli okamžitě lehnout, je něco špatně. Jestliže po sportování marně čekáte na příval endorfinů, nejspíš se vám vaše tělo snaží naznačit, že není ve ideální formě a měli byste na chvíli pohybovou aktivitu vynechat.

Jste často nemocní.

Nemůžete se zbavit nachlazení? Máte pocit, že jdete z jedné virózy do druhé? Chytíte každou infekci, která kolem vás proletí? I to může být příznak přetrénování, protože vaše tělo spotřebuje veškerou energii na opravu svalů a celkovou regeneraci. Pro boj s viry a bakteriemi už mu nezbývá žádná kapacita a imunitní systém nemůže fungovat tak, jak by měl. Snáze proto onemocníte a mnohem déle také trvá, než se uzdravíte.

Máte depresi.

Místo toho, abyste se cítili osvěžení a v pohodě, vaše nálada je jako na houpačce. Jste nervózní, podráždění a náladoví, nebo přímo v depresi. Pokud se vaše nálada pohybuje dlouhodobě kolem bodu mrazu bez objektivních důvodů, zkuste na chvíli vysadit tréninky a snížit svou sportovní zítěž, možná budete překvapeni, jaký vliv to na vaši náladu bude mít.

Máte problémy se spánkem.

Špatně usínáte, nebo se naopak nemůžete dospat, i když objektivně by vám množství spánku mělo stačit? Probouzíte se v noci a máte problémy s následným usnutím, takže se ráno cítíte, jako kdyby vás někdo rozebral na prvočinitele? Možná je to další z příznaků přetrénování, kterými vám tělo chce naznačit, že byste měli zvolnit tempo. Pokud totiž cvičíte příliš mnoho, vaše tělo si sport vyhodnotí jako stresor a produkuje velké množství stresového hormonu, který posléze narušuje spánek.

Máte "těžké" nohy.

Máte pocit, že po tréninku sotva zvedáte nohy a dělá vám potíže i běžná chůze nebo delší stání? Pocit těžkých, unavených nohou je pro přetrénování typický, protože svalům nedáte dostatečný čas na regeneraci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Velký přehled cvičení na různé části těla
Přetrénování: Když cvičení vašemu tělu ubližuje
Trénink v obýváku: Cviky, které fungují
Postelový trénink, aneb kolik kalorií spálíte při sexu?
Signály, že byste měli změnit cvičení
Zvyky lidí, kteří nikdy nevynechají trénink