Menu
Úvod  › 

Nejméně vážíme v pátek ráno

Chcete si zvednout sebevědomí? Potom si stoupněte na váhu v pátek ráno, protože tehdy ukáže nejmenší hodnotu. Tvrdí to alespoň vědci, kteří si dali tu práci vyzkoumat, kdy vážíme nejméně.

Snažíte se zhubnout a výsledky vašeho snažení stále neodpovídají vašim představám? Pro lepší motivaci se važte vždy v pátek ráno, protože to je, podle vědců, nejhubenější den, kdy vážíme zdaleka nejméně. Vysvětlení tohoto, záhadně se jevícího, jevu, je v podstatě jednoduché: O víkendech má totiž většina lidí tendenci zkonzumovat větší množství jídla a lehce přibrat, zatímco přes týden je větší pravděpodobnost, že poněkud zhubnou.

Podle vědců se tento trend projevuje nejsilněji u lidí, kteří se buď snaží udržet si stálou váhu, nebo přímo hubnou. U lidí, jejichž váha se permanentně pomalu zvyšuje, nejsou tyto výkyvy tolik patrné.

Autoři výzkumu sledovali po dobu osmdesáti dnů téměř dvě stovky lidí, z nichž většina měla nadváhu (průměrné BMI respondentů bylo 27,3). Zjistili, že nejvíc lidí začíná lehce přibírat v sobotu, zatímco úterý začínají shazovat. Nejtěžšími dny z celého týdne, kdy rafička váhy ukáže největší hodnoty, jsou neděle a pondělí, zatímco nejlehčím dnem je pátek. Současně autoři výzkumu sledovali vývoj váhy sledovaných osob po dobu osmdesáti dnů. Z pozorování vyplynulo, že u těch osob, které neustále přibývaly na váze, byly tyto váhové výkyvy mezi jednotlivými dny mnohem menší.

Podle autorů výzkumu, provedeného na Cornell University, je tomu tak proto, že lidé, kteří si nehlídají svou váhu, se stravují v podstatě neustále stejně. Oproti tomu lidé, hlídající si svou váhu, se obvykle ve všední dny dokáží ovládat a stravují se zdravěji, zatímco o víkendech trochu ve své životosprávě poleví a dopřejí si víc prohřešků proti zdravému životnímu stylu. Autoři výzkumu zdůrazňují, že vážení se každý den je z hlediska udržování si zdravé váhy nebo hubnutí k ničemu. Mnohem účelnější je, kvůli váhovým výkyvům, vážení se po týdnech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 způsobů, jak přes zimu nepřibrat
7 dietních předsevzetí, která si rozhodně nedávejte
Novoroční předsevzetí nedodrží skoro nikdo
Test: Jaká jste dietní osobnost?
Poznat hlad je těžší, než si myslíte