Menu
Úvod  › 

Varovné signály, že vám chybí vitamíny

Máte pocit, že jíte dostatek ovoce a zeleniny? Ale i přesto možná vašemu tělu chybí vitamíny. Pokud u sebe zpozorujete některý z následujících symptomů, je čas zamyslet se nad tím, zda vaše tělo nepotřebuje víc vitamínů či minerálů.

1. Bolesti hlavy, svalové křeče: Nedostatek hořčíku.

Nedostatek hořčíků je jeden z nejčastějších minerálních deficitů, s nimiž se lidé v jednadvacátém století potýkají. Podle odhadů odborníků se nedostatek hořčíku týká tří čtvrtin obyvatel Evropy. Přitom je však právě hořčík jedním z nejdůležitějších minerálů v našem těle, který mimo jiné odpovídá za správné fungování nervového systému. Pomáhá zklidnění nervů, uvolnění svalového napětí, předchází svalovým křečím a bolestem hlavy, navíc napomáhá správnému spánku. Pokud se tedy potýkáte s některým z uvedených zdravotních problémů, je na místě zvýšit právě příjem hořčíku.

2. Akné: Nedostatek zinku.

Máte pocit, že se své zastydlé puberty snad nikdy nezbavíte a stav vaší pleti odpovídá spíš patnácti letům než zralému věku? Na vině vašich kožních problémů a zatvrzelého akné může být nedostatek zinku. Právě zinek totiž kontroluje produkci kožního mazu. Jeho nadměrná produkce ucpává póry a výsledkem je akné, kterého se nemůžete zbavit. Zinek také pomáhá zklidňovat zanícené pokožky a urychluje její hojení, takže pupínky budou rychleji mizet. Pokud tedy bojujete se zanícenou a nečistou pletí, zkuste investovat do potravinových doplňků s obsahem zinku.

3. Suché, lámavé vlasy a nehty: Nedostatek biotinu.

Biotin, neboli vitamín B7, je naprosto klíčovou ingrediencí zdravých vlasů a nehtů. Jeho nedostatek se projevuje vypadáváním vlasů, jejich lámáním, matnými vlasy, ale také lámavými a roztřepenými nehty. Je vaše kštice v zoufalém stavu? Možná je na vině právě nedostatek vitamínu B7. Pokud nechcete investovat do potravinových doplňků se jeho obsahem, zařaďte do svého jídelníčku více kapusty, mrkve, mandlí, ořechů a banánů. Právě v těchto potravinách je ho velké množství.

4. Zeslabené vlasy: Nedostatek železa.

Zeslabené a prořídlé vlasy zná důvěrně celá řada mužů ve středním věku, kteří začnou na své hlavě se znepokojením sledovat zvětšující se kolečko. Řídnutí a vypadávání vlasů může být způsobeno celou řadou faktorů a jedním z nich může být právě nedostatek železa. Železo totiž pomáhá zásobovat vlasové folikuly kyslíkem a živinami. Nízká hladina železa tak může vést k tomu, že jsou vlasové folikuly oslabené a vlas z nich posléze vypadne. Čím zdravější jsou folikuly, tím zdravější a silnější je i vaše kštice.

5. Únava, časté nachlazení: Nedostatek esenciálních mastných kyselin.

Potýkáte se s permanentní únavou? Jste neustále nachlazení a máte pocit, že chytíte každou virózu, která se kolem vás mihne? Pokud ještě ke všemu trpíte na lupy, lámou se vám vlasy, často se potýkáte se zácpou, pobolívají vás klouby, nebo máte pocit, že se vám zhoršuje vidění, na vině bude nejspíš nedostatek esenciálních mastných kyselin. Zařaďte do svého jídelníčku více rybího masa (zejména tuňáka, lososa, nebo makrely), ořechů a semen a také listové zeleniny, jako je například špenát a brokolice.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nebezpečné vitamíny: Co vám může hrozit
Nejlepší a nejhorší léky na chřipku a nachlazení
Co ve skutečnosti znamenají vaše chutě?
Nejlepší potraviny pro dlouhé vlasy