Menu
Úvod  › 

Jak přežít napětí o Vánocích?

Pro některé lidi je duševní zátěž kolem Vánoc tak obrovská, že je dovede na pokraj zhroucení. A podobně postižených pořád přibývá. Nehrozí vánoční kolaps náhodou i vám?

Každý rok psychiatři upozorňují na vzrůstající počet hospitalizací, ke kterému dochází vždy po svátcích Připadá vám to přitažené za vlasy? Potom si představte, že jste neprožili příliš šťastné dětství, nebo nevycházíte dobře s členy rodiny. Vánoce vaše negativní vzpomínky a emoce ještě znásobí a prohloubí vaši depresi. Právě po Vánocích tak například významně vzrůstá počet sebevražd i sebevražedných pokusů.

Svátky stresu

Redaktoři bbc zkontaktovali před časem psychiatrické pacienty, pro které Vánoce představují skutečný problém, a vyptávali se jich na jejich zkušenosti. Řada z nich uváděla, že vánoční depresí začínají trpět už od září a její symptomy u nich přetrvávají až do února. Během této doby se jejich psychická kondice významně zhoršuje.

"Trpím schizofrenií a schizoidní afektivní poruchou a i když s těmito nemocemi bojuji celý rok, o Vánocích je to mnohem horší, protože se mi vrací vzpomínky na to, jak mě rodiče zneužívali," říká pro bbc například pacient John, který si nepřál uvést celé své jméno. Minimálně tři týdny kolem Vánoc a Nového roku tak musí být pod sedativy: "Cítím, jak moje úzkost vzrůstá a postupem času začínám být nebezpečný sám sobě. Právě Vánoce jsou pro mě oním zdrojem úzkosti"

Pro opuštěné lidi nebo osoby s duševními problémy představuje obrovskou zátěž už intenzivní mediální "masáž", výzdoba i agresivní reklamní kampaně, které se k Vánocům každoročně váží. Navíc většina lidí kolem nich s nimi o svátcích přeruší kontakt, protože tráví vánoce se svými vlastními rodinami a blízkými. Pocit jejich úzkosti a izolace se tak zintenzivňuje.

Nesnesitelné napětí

S Vánoci má obrovský problém i osmapadesátiletý Edward Jones. Trpí schizofrenií, stejně jako jeho matka, a svátky jsou pro něj velkým zdrojem stresu: "Příbuzenstvo se mnou a mou matkou nikdy nechtělo mít nic společného a odmítali nás zvát i na vánoční oslavy. Argumentovali tím, že moje matka nespolupracuje a kazí Vánoce i ostatním. Pro mě to bylo naprosto nepochopitelné. Byl jsem dítě a chtěl jsem slavit svátky jako ostatní děti, nikdy mi to ale nebylo umožněno. Každý rok o Vánocích si znovu připomenu, jaké to bylo, a cítím se v nesnesitelném napětí."

Doktor Mike Isaac, psychiatr z llondýnské Maudsley hospital, souhlasí s tím, že zejména pro duševně nemocné osoby mohou být vánoční svátky extrémně stresujícím zážitkem. "Zčásti je tomu tak i proto, že Vánoce jsou faktem, se kterým nemohou nic udělat a nijak ho ovlivnit. Ať dělají cokoli, nemohou se oprostit od svých traumatizujících vzpomínek a předstírat, že Vánoce neexistují. Navíc jejich depresi prohlubují i kratší zimní dny a tedy i nedostatek světla."

"Leden je obvykle pro psychiatry a psychology nejnáročnější měsíc, protože se jejich ordinace plní množstvím pacientů s depresí, úzkostí a dalšími psychickými problémy, které se v průběhu Vánoc zintenzivnily. Jde o každoroční a stále se opakující trend." Dalším problémem pro osoby s těmito potížemi je skutečnost, že řada ordinací má v průběhu svátků zavřeno a otevírá až po Novém roce. Přitom právě kolem Vánoc stoupá například významně podíl sebevražd a pokusů o ně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Vánoční radosti