Menu
Úvod  › 

Světelná pohoda přináší pohodu na pracovišti

Určitě jste si už všimli, jak na vás působí světlo v místnosti. V přítmí jsme rychle unavení, bez nálady a nápadů. Ke zdravé kanceláři patří nezbytně také dostatek (nejlépe denního) světla, které zvyšuje kreativitu a výkonnost pracovníků. Využití moderních technologií a LED osvětlení přitom přináší zajímavé úspory energie a díky němu si zajistíme dobře osvětlené pracovní prostředí po celý rok.

Jak správně osvětlit kancelář

Intenzita umělého osvětlení, která se řídí normami, má pro kancelář hodnotu 500 luxů. Je však třeba myslet i na další vlastnosti světla. Za ideální lze považovat teplou bílou barvu světla v rozmezí 4000 - 6000 K (kelvinů). Pro individuální komfort pracoviště využijte přisvícení stolní lampou, nebo plynulou regulaci osvětlení. Měli bychom vědět, že materiály použité na nábytku, stolních deskách mají různou odrazivost, kterou můžeme využít.

Jak vybírat umělé osvětlení

V našich zeměpisných šířkách se používají nejčastěji svítidla se 4000 K. Do kanceláře se hodí nejvíc fluorescentní zářivky, rtuťové žárovky. LED světla jsou nejoptimálnější díky své účinnosti. Kombinují se různé druhy osvětlení podle umístění - stropní svítidla (často zářivky), osvětlení pracovního místa (stolní lampy).

Osvětlení podle druhu činnosti

Rozlišujeme tyto zdroje světla:

Přímé - 90 - 100 % světla směřuje dolů, mohou se vytvářet stíny.

Kombinované - kombinovaná svítidla distribuují světlo rovnoměrně nahoru a dolů. Jejich světlo se odráží od stropu a dalších povrchů v místnosti. Malé množství světla vyzařovaného horizontálně znamená snížení možnosti přímého oslnění. Obvykle se používají v čistě výrobních prostorách.

Nepřímé - nepřímá svítidla distribuují 90 až 100 % světla vzhůru. Strop a horní stěny musí být čisté a vysoce reflexní, aby světlo doputovalo až na pracovní plochu. Poskytují nejrovnoměrnější osvětlení ze všech druhů svítidel a nejmenší přímé oslnění. Nepřímá svítidla jsou obvykle používána v kancelářích.

Stíněné - stíněná svítidla jsou vybavena difuzory, čočkami a lamelami k zakrytí přímého pohledu na zdroje světla. Stínidla pomáhají distribuovat světlo a předcházet oslnění.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Práce