Menu
Úvod  › 

Co dělat, když vás uráží kolega?

Bohužel tento problém je poměrně častým jevem na pracovištích, kde se vyskytují lidé s nižším vzděláním. To neznamená, že ten který šikanuje (uráží) je ten méně vzdělaný. Může to tak být a nemusí. Nezřídka si totiž hojí ego i člověk s dosaženým vyšším vzděláním (ale nízkým sebevědomím) na člověku, který se neumí bránit. A buď může jít právě o člověka ne příliš vzdělaného, nebo mladého, nezkušeného, bázlivého. Ať je to jak chce, našim dnešním úkolem je poradit vám, co s tím. Protože chodit do práce a mít nepříjemný pocit či strach se může podepsat na vašem zdraví.

Jednoduché NE

Ukažte, že nejste ten správný typ člověka, na kterém může kdokoliv štípat dříví. Nenechte to zajít daleko. Pokud vás bude někdo srážet už první den, utněte to v zárodku, ono se to totiž den ode dne může pak už jen zhoršovat.

Zdroj:Problémy na pracovišti

Nenechte se vytočit

V případě, že vás kolega uráží, můžete udělat to, že se nenecháte vytočit. Je to velmi těžké, ale v podstatě velmi účinné. To, co urážející chce vidět je, že vám to vadí, že vás to zraňuje, že vás to zkrátka rozpálí do běla a budete zuřit. Zkuste prostě kolegu, který má patrně mindráky - ignorovat. Ono ho časem přestane bavit vás urážet, protože nedocílí žádné odezvy.

Svěřte se

Pokud jeho urážky přesahují meze a máte docela problém to vstřebat, prostě si popovídejte s nějakým rozumným kolegou a zjistěte, co za tím vším stojí, zda jste jediný, koho tak uráží nebo je vás více. Ona totiž sdílená bolest je poloviční. Případně si promluvte s dotyčným kolegou a ukažte mu, že ne vy, ale on má zjevně nějaké problémy. Protože normální a sebevědomý člověk nemá potřebu druhé urážet. Pokud nezabere upozornění, aby s tím přestal, promluvte si o tom na vedení. Vedoucí může vás nebo jeho (podle dohody) přeložit k jiné partě či na jinou směnu, oddělení apod.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Práce