Menu
Úvod  › 

Příznaky rakoviny, které většina lidí ignoruje

Nezdají se vám podstatné, nebo si namlouváte, že nic neznamenají a nemusíte se jimi znepokojovat. Jenže ve skutečnosti se jedná o varovné signály, kterými vám dává vaše tělo najevo, že zdaleka není všechno v pořádku. A může jít i o rakovinu.

Je to nepochopitelné. O rakovině se mluví všude a pořád, ale když udělali britští vědci průzkum mezi téměř dvěma tisícovkami lidí, nestačili se divit. Předložili totiž respondentům seznam sedmnácti příznaků, z nichž deset velmi často doprovází různé typy rakoviny. Lidé měli označit ty, které považují za závažné. A hádejte co. Ty, které se vztahovaly k rakovině, byly většinou podceňované a označované za nepodstatné. Víte, které zdravotní potíže mohou upozorňovat na nádorové onemocnění, nebo také patříte mezi ty, kteří před nimi raději zavírají oči?

1. Bulky a boule

S jakoukoli boulí, bulkou, či hrbolkem, který během týdnů nemizí (nebo dokonce roste), byste se měli vydat k lékaři. V již zmíněném výzkumu přiznalo 7,5 procenta lidí, že na svém těle nahmatali bulku neznámého původu, ale celých 77 procent se domnívalo, že nejde o nic vážného.

2. Kašel a chrapot

Uprostřed chřipkové sezóny není kašel, který trvá dva týdny, nic výjimečného. Pokud ale trpíte dlouhotrvajícím kašlem, či chrapotem, může jít o symptom rakoviny plic, krku a dalších nádorových onemocnění. Jakýkoli kašel či chrapot, na který nepomáhají běžně dostupné léky, je pádným důvodem k návštěvě lékaře.

3. Změny ve vyměšování.

V britském výzkumu uvedlo osmnáct procent lidí, že se u nich v poslední době objevily změny v trávení (ať už ve frekvenci, konzistenci, či množství stolice). Je samozřejmé, že tyto změny mohou souviset s konzumací určitých potravin nebo užíváním léků, nicméně pokud se jedná o dlouhodobější záležitost, může jít o příznak rakoviny tlustého střeva.

4. Neobvyklá aktivita močového měchýře.

Problémy s močením patří, podle odborníků, mezi jedny z nejpodceňovanějších rakovinových příznaků. Krev v moči, častější močení, bolest při močení - to všechno by vás mělo okamžitě zavést do ordinace lékaře.

5. Nevysvětlitelná bolest.

Dlouhodobá bolest kdekoli na těle signalizuje vždy problém. Podle údajů American Cancer Society je bolest například typická pro rakovinu kostí, nebo pro šířící se nádory. Přitom pouze čtyřicet procent lidí ji považuje za závažný problém.

6. Neustupující bolest krku.

Bolest krku, která se vám stále vrací, nebo dokonce vůbec neustupuje, může být příznakem rakoviny hrtanu, či krku. Je proto překvapující, že téměř osmdesát procent lidí ji považuje za závažný problém, s nímž by měli navštívit lékaře.

7. Nevysvětlitelný váhový úbytek.

Podle American Cancer Society je nevysvětlitelný váhový úbytek víc než pět kilogramů často jedním z prvních příznaků rakoviny. Může se jednat o jeden z varovných symptomů rakoviny jícnu, slinivky, žaludku, nebo plic.

8. Problémy s polykáním.

Další z príznaků, které byste nikdy neměli podceňovat, jsou problémy s polykáním. Ačkoli se může jednat o problém nervového původu, stejně tak může jít o symptom rakoviny jícnu, žaludku, nebo krku.

9. Krvácení.

Vykašlávání krve může být příznakem rakoviny plic. Krev ve stolici zase může značit rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. Jakékoli nevysvětlitelné krvácení, které trvá delší dobu, by vás mělo okamžitě přivést k lékaři.

10. Změny na kůži.

Sedm procent respondentů uvedlo, že se u nich v poslední době objevily kožní změny, ale pouze sedmačtyřicet procent s nimi vyhledalo lékaře. Osmaosmdesát procent dotázaných nepovažuje kožní změny za závažné či podstatné. A přitom je většina případů rakoviny kůže léčitelných, pokud se je podaří zachytit v počátečním stádiu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Rakovina