Menu
Úvod  › 

Příznaky rakoviny, která zabíjí muže

Rakovina prostaty, tlustého střeva, plic, nebo močového měchýře. Víte, na jaké typy rakoviny muži nejčastěji umírají, a jak je poznáte hned v začátcích? Seznamte se s příznaky pěti nejvýkonnějších zabijáků.

1. Rakovina prostaty

Rané příznaky: Obvykle nejsou žádné. Vyšetření konečníků může zjistit, zda je vaše prostata tvrdá, nevo má nepravidelný tvar. Podezřelá je i vysoká hladina PSA (Prostate specific antigen).

Falešné symptomy: Problémy s močením - frekvence, nedostatečné vyprazdňování, slabý proud - mohou souviset se zvětšením prostaty, nebo zúžením močové trubice.

Test: Biopsie v případě, že je hladina PSA zvýšená.

2. Rakovina plic

Rané příznaky: Obvykle žádné. Nicméně přetrvávající kašel - někdy i s vykašláváním krve - se k rakovině často přidružuje. Obvykle se postupem času přidruží i bolest v hrudníku.

Falešné symptomy: Zápal plic. Na rentgenovém snímku vypadá zápal plic i rakovina jako bílá skvrna. Je zapotřebí udělat další snímek po čtyřech až šesti týdnech, zatímco zápal plic vymizí, rakovina zůstane.

Test. Bopsie.

3. Rakovina tlustého střeva

Rané příznaky: Krev ve stolici je symptomem, který nikdy nesmíte ignorovat, i kdyby se objevil je jednou za čas. Může jít o předrakovinový polyp, z něhož prosakuje krev, a krvácení může být jediným varováním, kterého se vám dostane. Nicméně víc než polovina případů proběhne bez příznaků.

Falešné symptomy: U mužů mladších padesáti let pochází krvácení pravděpodobně od hemeroidů, divertikulózy, zánětu tlustého střeva, nebo nadměrného prokrvení, nicméně v každém případě je nutná návštěva lékaře.

Test: Kolonoskopie dovoluje lékaři vyšetřit konečník a případně i odstranit polypy.

4. Rakovina močového měchýře

Rané příznaky: Krev v moči je příznakem, který musí být vždy vyšetřen (i když u mužů mladších šedesáti let je zapříčiněn obvykle ledvinovými kameny).

Falešné symptomy: Nadměrné nebo bolestivé močení je obvykle příznakem infekce.

Test: Miniaturní sonda umožňuje kontrolu močového měchýře a rakovinné buňky lze odhalit i při testu moči.

5. Rakovina lymfatických uzlin

Rané příznaky: Nebolestivé, oteklé uzliny na krku, podpaží, nebo tříslech. Lymfatické uzliny mohou být nateklé či zduřelé v důsledku infekce, ale pokud se jejich stav nemění ani po týdnu, je potřeba navštívit lékaře. Stejně tak nevysvětlitelný váhový úbytek trvající déle než jeden měsíc, bolest v oblasti uzlin po požití alkoholu, případně permanentní svědění v této oblasti mohou být varovnými symptomy.

Falešné příznaky: Otok uzlin může být zapříčiněn infekcí.

Test: Někdy lze rakovinu poznat již z krevních testů, ale průkaznější je biopsie.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak ničí zdraví pasivní kouření?
10 věcí, které musíte vědět o své prostatě
Varovné signály: Podle čeho poznáte rakovinu kůže