Menu
Úvod  › 

Věty, které nikdy neříkejte rodičům po potratu

Těhotenství vašich známých nedopadlo dobře. Pokud jim nechcete ještě víc ublížit, následující věty raději spolkněte.

1. "Byla to boží vůle."

Možná jste věřící a možná jste skutečně přesvědčeni, že to byla boží vůle, ale to neznamená, že byste to měli vnucovat komukoli jinému. Pro ty, kteří v boha nevěří, to bude znít jako výsměch a jen se tím ještě víc zatvrdí. Ztráta dítěte je obrovsky frustrující, depresivní a psychicky zatěžující situace. I když to nejspíš myslíte dobře, člověk, kterého něco podobného potkalo, si svou vlastní cestu musí najít sám.

2. "Takhle to bylo nejlepší."

Je možné, že by dítě bylo velmi postižené, že by těhotenství znamenalo velké zdravotní komplikace, nebo máte spoustu dalších rozumných argumentů. Ale i tak vás to neopravňuje k tomu, abyste se tvářili, že víte, co je nebo není pro zoufalé rodiče nejlepší. Mohlo by se vám snadno stát, že utrpíte fyzickou újmu.

3. "Vaše dítě je teď na lepším místě."

To je stejně ošidné tvrzení, jako že jim dítě vzal bůh. I když vy možná věříte na existenci dalších světů, rozhodně na tom nejsou všichni stejně. Navíc je poměrně očividné, jaké místo považují nešťastní rodiče pro své nenarozené dítě za nejlepší - a není to žádné místo mimo matčino tělo.

4. "Čas zahojí všechny rány."

Než podobná klišé a lidové moudrosti, raději neříkejte nic. Tohle už všichni slyšeli milionkrát při různých příležitostech a rozhodně jim tím nesdělujete nic převratného, ani nového. Samozřejmě, že je to pravda, ale to aktuální bolest rodičů nijak neumenší.

5. "Já vím, jak se cítíte."

Ne, nevíte. Pokud nemáte totožnou zkušenost, kterou jste si prožili na vlastní kůži, tak ani rámcově nemáte tušení, o čem mluvíte. A i v případě, že jste potrat sami prožili, vůbec to neznamená, že automaticky víte, co prožívá někdo další, protože tato zkušenost je jen těžko přenositelná. Takže si podobné výroky raději odpusťte.

6. "Život jde dál."

Skutečně? Ještě, že jste jim to sdělili, protože na takové moudro by rodiče sami nepřišli.

7. "Budete mít spoustu dalších dětí."

Tento výrok má podobnou logiku, jako kdybyste člověku, kterému právě amputovali nohu, tvrdili, že není proč si stěžovat, protože má ještě druhou.

8. "Dejte tomu čas."

Čas případného dalšího početí a jeho vhodnost laskavě nechte na lékařích. Každý případ ukončeného těhotenství má jinou příčinu a vyžaduje jiné opatření. Po některých se doporučuje odložit další početí, zatímco u jiných není důvod čekat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Těhotenství: potrat