Menu
Úvod  › 

Překvapivé věci, které zvyšují riziko rakoviny kůže

Používáte opalovací krém, nevystavujete se zbytečně sluníčku a máte pocit, že vám tudíž rakovina kůže nehrozí? Omyl. Tyhle věci, které zvyšují její riziko, vás nejspíš překvapí.

To, že opékání se na slunci, kůži nesvědčí a zvyšuje riziko její rakoviny, je známé nejspíš každému. Nárůst výskytu zhoubných melanomů, kterou jsou nejsmrtelnější formou rakoviny kůže, je za posledních dvacet let rapidní a od roku 1992 se zvedl v průměru o tři a půl procenta. Většina lidí se přitom domnívá, že největší nebezpečí z tohoto hlediska představuje sluneční zážení a pokud se nebudou opalovat, nic jim nehrozí. Tak to ale bohužel není. Nebezpečí přichází i z míst, kde byste ho nejspíš nečekali:

1. Klimatické změny

Vědci z Harvardské univerzity zjistili, že spolu s tím, jak se naše planeta otepluje, ztenčuje se ozónová vrstva a tudíž přichází o přirozenou ochranu před ultrafialovým zářením, které je považováno za hlavního viníka rakovinového bujení kůže. Klimatické změny s sebou nesou silnější bouře, které vedou k produkci chlorinu, který zase spouští další chemické rekace. Jeden atom chlorinu dokáže zničit více něž sto tisíc molekul ozónu, tvrdí autoři výzkumu. Čím je ozónová vrstva tencí, tím více ničivých ultrafialových paprsků pronikne k naší kůži a tím více se zvyšuje riziko rakovinového bujení. I když právě neležíte na pláži, ve dnech, kdy platí varování před tenkou ozónovu vrstvou, byste se měli chránit oblečením (dlouhé rukávy, nohavice i pokrývka hlavy).

2. Zářivky v kanceláři

Skutečnost, že se nepohybujete přímo na slunci, neznamená, že jste před rakovinou kůže chráněni. Tvrdí to alespoň vědci ze State University v New Yorku. Studie, kterou provedli, zkoumala reakci lidských kožních buněk a zjistila, že zářivky, které se typicky používají v kancelářích, mají na kožní buňky vliv srovnatelný se slunečním zářením. Jejich vlivem totiž dochází ke zvýšení produkce volných radikálů, které riziko rakoviny výrazně zvyšují. Ačkoli se vám to nejspíš nepodaří, můžete zkusit přesvědčit své šéfy, aby zářivky ve vaší kanceláři vyměnili za klasické žárovky.

3. Váš opalovací krém

Je to sktuečně ironické, že prostředek, který vás má před rakovinou kůže ochránit, může v některých případech její riziko zvyšovat. Podle odborníků jsou z tohoto hlediska rizikové zejména opalovací krémy, které obsahují vitamín A nebo retinol. Tyto dvě složky se do opalovacích krémů a dalších kosmetických přípravků přidávají zejména kvůli jejich údajné schopnosti zpomalovat stárnutí. Nicméně v roce 2009 studie provedená v rámci National Toxicology Program zjistila, že že vitamín A aplikovaný na kůži v kombinaci se slunečním zářením naopak zvyšuje riziko rozvoje kožních nádorů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 nejzákeřnějších druhů rakoviny
5 druhů rakoviny, kterým předejdete cvičením
Test: Hrozí vám rakovina kůže?
Otěhotnění při rakovině je obrovský risk
Rakovina prsu u mužů: Vzácná, ale agresivní
Máte rádi orální sex? Riskujete rakovinu krku
Samovyšetření prsu: 15 minut, které vám zachrání život