Menu
Úvod  › 

10 věcí, které nevíte o rakovině kůže

Samozřejmě víte, že byste měli používat opalovací krém a že slunění není nic zdravého. Následující fakta o rakovině kůže vás ale možná překvapí.

Pokud jste předchozích padesát let nestrávili na jiné planetě, pravděpodobně už jste slyšeli o tom, že byste se neměli vystavovat slunci bez krému s dostatečně vysokým ochranným faktorem, nebo že byste si měli pravidelně kontrolovat mateřská znaménka. I když si ale myslíte, že vás ohledně rakoviny kůže už nemůže nic překvapit, následující fakta to nejspíš zvládnou:

1. Je jednou z nejčastějších rakovin mezi mezi mladými.

Melanom, neboli zhoubný kožní nádor, je nejčastějším typem rakovinového bujení, který se vyskytuje ve věkové skupině 25 až 29 let a druhý nejčastější ve věkové skupině 15 až 29 let. Odborníci se domnívají, že na tom velký podíl mají solária, která tato věková skupina často navštěvuje.

2. Postihuje lidi všech kožních typů.

Je sice pravda, že lidé, kteří mají vyšší hladinu pigmentu v pokožce mají nižší riziko rakoviny kůže, protože jsou před sluncem lépe chráněni, to však rozhodně neznamená, že by jim rakovina kůže nehrozila a mohli zanedbávat její prevenci. Rakovina kůže se vyskytuje dokonce i černochů (nejčastěji na dlaních a chodidlech). Je úplně jedno, jaký odstín kůže vlastníte, rakovina kůže vás může postihnout kdykoli.

3. Nemusí se nutně vyvinout z mateřského znaménka.

Lidé se často mylně domnívají, že melanom se může rozvinout pouze z existujícího mateřského znaménka, které se "zvrhne." Kontrolují si proto pouze stávající mateřská znaménka. Jenže odborníci upozorňují na to, že melanom se může rozvinout klidně i na jiném místě, které uniká vaší pozornosti.

4. Postihuje i lidi s minimem nebo žádnými znaménky.

Ačkoli ze všech stran slyšíte, že typickám symptomem melanomu je změna tvaru, velikosti nebo barvy mateřského znaménka, a že čím více znamének na těle máte, tím větší je vaše riziko, že se u vás rakovina objeví, onemocnění se může objevit i u lidí, kteří mají jen minimum znamének, nebo vůbec žádná.

5. Nemusí vypadat jako mateřské znaménko.

Melanom může také vypadat jako pohmožděnina, která se nehojí, nebo tmavý flíček pod nehtem na prstu u nohy, nebo u ruky. Například Bobu Marleymu byl v roce 1977 diagnostikován kožní nádor pod jednom z nehtů na prstu u nohy. Lékaři mu doporučovali amputaci prstu, ale slavný zpěvák riziko podcenil a rakovina se posléze rozšířila do plic a mozku. Zemřel o tři roky později ve věku 36 let.

6. Může se objevit i na partiích, které nevystavujete slunci.

Je omylem domnívat se, že rakovina kůže postihuje jen ty části těla, které jsou pravidelně vystaveny slunci. Melanom se může objevit například i mezi prsty na nohou, v podpaží, nebo v oblasti genitálií. Nezapomeňte proto kontrolovat pravidelně celé tělo.

7. Postihuje i starší osoby.

Pro rakovinu prsu bohužel neexistuje hraniční věk a opomenutí prevence v mládí se může přihlásit v pokročilejším veku. Ukázalo se, že padesátníci a šedesátníci, kteří se v mládí intenzivně slunili, mají mnohem větší pravděpodobnost, že se u nich objeví melanom.

8. Jde o nejsmrtelnější formu rakoviny.

Melanom patří mezi nejsmrtelnější formy rakovinového bujení, které se vůbec vyskytuje. Například jen v USA zemře na melanom každou hodinu jeden člověk.

9. Pokud se zachytí včas, má dobrou naději.

Pokud se rakovina kůže odhalí včas, výrazně se zvyšuje šance na vyléření. Když se podaří rakovinu odhalit dřív, než se rozšíří do lymfatických uzlin, je osmadevadesátiprocentní šance, že přežijete minimálně dalších pet let. A samozřejmě čím dřív je nádor diagnostikován, tím jsou naděje a šance vyšší.

10. Nepostihuje pouze lidí, kteří se rádi opalují.

Slunce nijak nevyhledáváte a domníváte se, že když se neopalujete, rakovina kůže vám nehrozí? Omyl. Velkou roli v rakovině kůže hraje i rodinná historie (pokud jí trpěl někdo z vašich blízkých příbuzných, vaše vlastní riziko stoupá o deset až patnáct procent).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zůstat fit celé léto
Varovné signály: Podle čeho poznáte rakovinu kůže
8 módních trendů, které vám zničí zdraví
Spáleniny od slunce: První pomoc
Překvapivé věci, které zvyšují riziko rakoviny kůže