Menu
Úvod  › 

5 druhů rakoviny, kterým předejdete cvičením

Pravidelné sportování neprospívá jen vaší postavě ale i zdraví. Představujeme vám pět druhů rakoviny, proti kterým vám pomůže cvičení.!

Rakovina je strašákem současnosti, ale na druhou stranu existuje hned několik účinných prevencí. Lékaři odhadují, že přibližně polovině úmrtí v důsledku rakoviny bylo možné předejít, kdyby nemocní dodržovali návyky zdravého životního stylu. Jednou z nejúčinnějších prevencí je sportování a pohyb vůbec. Většina lidí ví, že pravidelné sportování jim pomůže udržet si zdravou váhu, zlepší jim krevní tlak i zdravotní stav, ale už málokdo tuší, že pravidelný pohybový režim může významně snížit riziko onemocnění některými typy rakoviny. Podle lékařů navíc nezáleží na tom, kdy s cvičením začnete, protože účinek se projevuje v kterémkoli věku. Tady je sedm druhů rakoviny, kterým se můžete díky sportování vyhnout:

1. Rakovina endometria

Ženy, které cvičí minimálně sto padesát minut týdně mají o čtyřiatřicet procent nižší riziko karcinomu endometria, než ty, které nejsou pohybově aktivní. Tvrdí to vědci z Yale School of Public Health, kteří na toto téma udělali výzkum. Výzkum ukázal, že ženy s BMI nižším než 25 mají o třiasedmdesát procent nižší riziko rozvoje tohoto onemocnění než ženy s nadváhou.

2. Rakovina prsu

Ženy, které mají v rodině rakovinu prsu, by měly věnovat denně alespoň dvacet minut cvičení, které sníží jejich riziko o jednu čtvrtinu. Podle výzkumu, jehož výsledky byly zveřejněny v magazínu Journal of Clinical Oncology, díky pravidelnému pohybu dochází ke změnám hormonů i hladiny proteinů, a tyto změny redukují riziko rozvoje tohoto nádorového onemocnění.

3. Rakovina plic

Cvičení může snížit riziko rakoviny plic u současných i bývalých kuřáků. Dokázala to studie z univerzity v Minnesotě, během které sledovali vědci respondenty v průběhu šestnácti let. Zjistili, že u těch žen, které se věnují pravidelně cvičení, hrozí významně menší riziko rozvoje tohoto typu rakoviny. K podobným závěrům došli vědci už v roce 2003, kdy zjistili, že stačí střední úroveň pohybového režimu, aby se riziko rakoviny plic dramaticky snížilo.

4. Rakovina vaječníků

Doposud provedené studie zjistily souvislost mezi cvičením a nižším rizikem rakoviny vaječníků. Ženy, které denně cvičily, měly mnohem menší riziko, že se u nich rozvine invazivní rakovina vaječníků oproti ženám, které nesportovaly téměř vůbec. Podle vědců nemusíte lámat sportovní rekordy, stačí, když do svého denního programu zařadíte dvacet minut mírného cvičení.

5. Rakovina žaludku

Lidé, kteří se pravidelně věnují, byť i rekreační pohybové aktivitě, mají o padesát procent menší riziko rakoviny trávicího traktu. Prokázal to výzkum provedený v roce 2008, jehož výsledky citoval magazín Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention. Pravidelný pohyb sníží riziko rakoviny žaludku o dvacet až čtyřicet procent. Podle vědců stačí, abyste cvičili třikrát týdně a již riziko rakoviny výrazně klesá.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Rakovina prsu: Snižte své riziko
Varovné signály: Podle čeho poznáte rakovinu kůže
5 bleskových testů, které vám zachrání život
7 každodenních zvyků, které vás uchrání před rakovinou