Menu
Úvod  › 

5 příznaků, podle kterých poznáte rakovinu ledvin

Patří mezi deset nejčastějších typů rakoviny a každý rok zabije desetitisíce lidí. Víte, jakými příznaky se projevuje rakovina ledvin?

I když se o ní nemluví tolik jako třeba o rakovině plic, nebo karcinomu tlustého střeva, patří rakovina ledvin mezi deset nejčastějších zhoubných bujení. Postihuje více muže než ženy a každý rok na ní zemřou desetitisíce lidí. Víte, jaké příznaky by vás měly varovat, že není všechno v pořádku a že možná trpíte rakovinou ledvin?

1. Krev v moči

Podle Kidney Cancer Association je krev v moči jedním z nejčastějších příznaků rakoviny ledvin. Krev v moči se může projevovat narůžovělým, nahnědlým, nebo načervenalým odstínem moči. Často je i malé množství krve v moči pozorovatelné pouhým zrakem, protože způsobí viditelné zabarvení. Na druhou stranu však to, že si změny barvy moči nevšimnete, neznamená, že tam krev není, protože v některých případech je identifikovatelná pouze laboratorními testy. Krev v moči může být mimo to příznakem i infekce močového měchýře, ledvinových kamenů, cysty, nebo zánětu, nicméně je každopádně vždy důvodem k vyhledání lékaře.

2. Bolest v dolní části zad

Většina lidí nemá bolesti, dokud rakovina nepostoupí do pozdějších stádií. Bolest spojená s rakovinou ledvin se objevuje většinou na jedné straně těla, v oblasti nad pánví, nebo pod žebry v podbřišku. Bolest se může měnit od tupé až po ostrou. Jakmile se objeví náhlá bolest, která trvá víc než den, rozhodně byste měli vyhledat lékaře.

3. Bulka

Bulka v oblasti podbřišku může být varovným signálem rakoviny ledvin. Ovšem uvědomte si, že bulky v této oblasti jdou jen velmi těžko nahmatat, protože jsou většinou ukryté za tukovou vrstvou. Pokud si jakoukoli bulku nahmátnete, okamžitě vyhledejte lékaře, který udělá adekvátní testy.

4. Anemie a únava

Únava je nejznámějším symptomem prakticky jakékoli rakoviny. Únava spojená s rakovinou je však zcela odlišná od normálního pocitu vyčerpání. Tento typ únavy nevyřeší spánek, znemožňuje normální každodenní fungování a člověk je neustále podrážděný a slabý. Kvůli anémii je nemocný člověk bledý.

5. Váhový úbytek

Ubýváte na váze, nemáte chuť k jídlu a máte zvýšenou teplotu? Může se jednat o další z příznaků rakoviny. Jestliže hubnete, aniž byste drželi dietu, změnili způsob stravování, nebo pro to měli jiné konkrétní vysvětlení, je čas vyhledat odbornou pomoc. Stejně tak, pokud nemáte chuť k jídlu, nebo máte delší dobu zvýšenou teplotu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Rakovina