Menu
Úvod  › 

7 každodenních zvyků, které vás uchrání před rakovinou

Jsou to jen detaily, ale jejich dodržování rapidně sníží vaše riziko, že onemocníte rakovinou. Znáte drobnosti, které jsou účinnou prevencí před rakovinou?

Zřejmě na světě neexistuje člověk, který by chtěl dobrovolně onemocnět rakovinou, a přesto celá řada lidí dělá všechno pro to, aby tomu tak bylo. Přibližně sedmdesát procent známých příčin rakoviny souvisí s životním stylem a lze je poměrně snadno ovlivnit. Zdravý jídelníček, pohyb, vyhýbání se tabákovým výrobkům, jsou obecně známými faktory, o kterých se mluví již roky. Nedávné výzkumy ale odhalily další malé a překvapivé způsoby, jak můžete riziko rakoviny dále snížit.

1. Filtrujte vodu z kohoutku

Podle výzkumů je filtrovaná voda z kohoutku bezpečnější a zdravější než balená voda, u níž může kvalita hodně pokulhávat. Nikdy totiž nemůžete vědět, jak dlouho ležela ve skladu, a stačí malé povolení uzávěru a již v ní dochází k množení mikroorganismů.

2. Pozor při tankování

Pokud jezdíte autem a tankujete pravidelně benzín, snažte se omezit co nejvíc kontakt s benzínem. Vdechování výparů nebo kontakt s pokožkou může působit jako karcinogenní faktor.

3. Před grilováním marinujte

Lehce připálené steaky obsahují karcinogenní heterocyklické kyseliny, které se uvolňují při upravování masa při vysokých teplotách, a polycyklické aromatické uhlovodíky, které se dostávají do jídla grilovaného na dřevěném uhlí. Pokud maso před grilováním dobře naložíte, snížíte podle vědců riziko o 87%, protože nebudete muset grilovat při tak vysokých teplotách a mnohem kratší dobu.

4. Pijte kávu

Podle poslední britské studie z letošního roku, lidé, kteří pijí pět šálků kvalitní kávy denně, mají o čtyřicet procent menší riziko, že je postihne rakovina mozku, než lidé, kteří kávě neholdují. Pravidelné pití kvalitní kávy také snižuje riziko výskytu rakoviny jícnu a úst.

5. Spláchněte riziko

Zásobování organismu velkým množstvím vody a dalších tekutin snižuje riziko rakoviny močového měchýře. Podle lékařů je tomu tak proto, že kvalitní pitný režim neustále proplachuje ledviny a močové cesty a nedává rakovinovým buňkám šanci na "uchycení."

6. Hledejte zelenou

Až si budete příště vybírat salát, sáhněte po co nejtmavějších odrůdách. Chlorofyl, který jim dodává sytou barvu, je plný hořčíků, který snižuje riziko rakoviny tlustého střeva.

7. Pozor na mobily

I když zatím souvislost mezi používáním mobilního telefonu a rozvojem rakoviny nebyla potvrzená, používejte mobilní telefon jen pro krátké hovory a psaní textových zpráv. Pokud je to možné, používejte co nejčastěji hands-free, kdy budete mít mobil v dostatečné vzdálenosti od hlavy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 věcí, které musíte vědět o své prostatě
5 bleskových testů, které vám zachrání život
10 signálů, že vám hrozí rakovina prostaty