Menu
Úvod  › 

7 nejzákeřnějších druhů rakoviny

Které druhy rakoviny jsou nejzákeřnější, nejrychleji se šíří a jejich léčba je stále ještě problematická? Následujících sedm typů rakoviny má na svědomí nejvíce životů.

Hrůza a strach z rakoviny má oprávněnou příčinu. Hned po kardiovaskulárních onemocnění je rakovina celosvětově druhou nejčastější příčinou smrti. Čím dříve je diagnostikovaná, tím větší jsou šance na její vyléčení, ale i přesto zůstává světovým zabijákem číslo jedna. V současné době je dostupná celá řada léčebných metod, o kterých si lékaři ještě před dvaceti lety mohli nechat jen zdát. Nicméně zatím bylo diagnostikováno více než sto druhů rakovinového bujení a na nalezení léku, který by dokázal zvládnout všechny, si bude muset lidstvo ještě počkat. Vědcům stále ještě není jasné, jak a proč k rakovinovému bujení dochází. Následujících deset typů rakoviny patří mezi nejnebezpečnější a mají na svém kontě nejvíc životů.

1. Rakovina plic.

Rakovina plic má na svědomí nejvíc životů například ve Spojených státech a řadě dalších zemí. Kouření a užívání tabákových výrobků představuje hlavní příčinu rakovinového bujení u lidí ve věku mezi pětapadesáti a pětašedesáti lety. Předpokládá se, že letos zemře na rakovinu plic přibližně půl milionu lidí.

2. Rakovina tlustého střeva.

I když si lidé často pletou rakovinu tlustého střeva a rakovinu konečníku, rakovina tlustého střeva se rozvíjí skutečně v tkáni tlustého střeva, zatímco druhá z jmenovaných se obvykle zachází jen několik centimetrů od ústí konečníků. Většina případů začíná shluky malých, benigních buněk, nazývaných polypy, které se postupem času změní v rakovinové bujení. Rakovině tlustého střeva a konečníku lze účinně předcházet změnou stravovacího režimu a pravidelnými prohlídkami.

3. Rakovina prsu.

Rakovina prsu je celosvětově druhým nejčastějším rakovinovým onemocněním. Ačkoli většinou postihuje jen ženy, objevit se může i u mužů a každý rok na ní několik tisíc mužů také zemře. Rakovina často postihuje mléčné žlázy, nebo bradavku. Varovným signálem je rodinné zatížení, protože vznik rakoviny prsu je podmíněn do značné míry geneticky, proto zde hraje velkou roli dědičnost.

4. Rakovina slinivky.

Tato rakovina napadá tkáň slinivky, která pomáhá trávení a reguluje metabolismus. Velkým problémem u tohoto onemocnění je jeho diagnostika, protože rakovina slinivky se rozvíjí velmi rychle, ale dlouho probíhá bez příznaků a potíží.

5. Rakovina prostaty.

Tento typ rakoviny je druhou nejčastější příčinou smrti (způsobenou rakovinou) u mužů. Na prvním místě je rakovina plic. Rakovina prostaty se začíná rozvíjet obvykle pomalu v prostatě, která produkuje semennou tekutinu, která transportuje sperma. Některé typy karcinomu zůstávají ohraničeny prostatou a je relativně jednoduché je odoperovat. Jiné jsou však mnohem agresivnější a šíří se velmi rychle, proto představují pro muže skutečné nebezpečí.

6. Leukémie.

Existuje mnoho typů leukémie, ale všechny postihují kostní dřeň a lymfatický systém, výsledkem čehož je nadměrná produkce abnormálních bílých krvinek. Jednotlivé typy leukémie se liší podle toho, jak rychle se rozvíjí a jaké buňky postihuje.

7. Non-Hodgkinův lymfom.

Tento typ rakoviny postihuje lymfocyty, typ bílých krvinek, a je charakteristický zvětšením lymfatických žláz, horečkou a váhovým úbytkem. Existuje několik typů tohoto karcinomu, které se liší podle toho, jak rychle se rozvíjí a postupuje. Předpokládá se, že letos zabije kolem padesáti tisíc lidí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 bleskových testů, které vám zachrání život
10 signálů, že vám hrozí rakovina prostaty
7 každodenních zvyků, které vás uchrání před rakovinou
Jíte steaky? Riskujete rakovinu!