Menu
Úvod  › 

Rakovina prsu u mužů: Vzácná, ale agresivní

Je mnohem vzácnější než u žen, ale také mnohem nebezpečnější a agresivnější. Rakovina prsu u mužů je diagnostikována obvykle příliš pozdě na to, aby se s ní dalo něco dělat.

"Není překvapivým zjištěním, že rakovina prsu u mužů je diagnostikována v pozdějších stádiích," uvádí pro agenturu Reuters doktorka Susan Dent z Hospital Canver Center v Kanadě, která se rakovině prsu u mužů věnuje. "Je tomu tak proto, že příznaky rakoviny prsu u mužů nejsou tolik akutní a nápadné jako u žen. Navíc muži o variantě rakoviny prsu neuvažují, a co hůř, neuvažují o ní ani lékaři."

Podle údajů National Cancer Institute je rakovina prsu nejčastěji diagnostikována u mužů v jejich šedesáti až sedmdesáti letech. Rizikové faktory představuje vystavení radiaci a zvýšení hladiny estrogenu, které je spojeno s takovými onemocněními, jako je například cirhóza jater, nebo některé genetické poruchy.

Odborníci však upozorňují na to, že muži by rozhodně riziko rakoviny prsu neměli podceňovat. Screening by měl být automatický zejména pro ty muže, kteří měli rakovinu prsu v rodinné historii, nebo mají mutace genů BRCA1 a BRCA2, které zvyšují riziko rakoviny prsu a vaječníků u žen. Jenže v současné době nejsou monitorováni ani ti muži, kteří mají rakovinu prsu v rodinné anamnéze.

Vědci dali dohromady zdravotnické záznamy z Dánska, Finska, Švédska, Singapuru a Švýcarska až do sedmdesátých let. Zjistili, že na téměř půl milionu žen s diagnostikovanou rakovinou prsu připadá téměř tři tisíce mužů s rakovinou prsu. Bohužel v okamžiku, kdy je u mužů rakovina prsu objevena, je obvykle už ve velmi pokročilém stádiu. Postupují také mnohem méně chirurgických zákroků a ozařování než ženy. Na druhou stranu poměr chemoterapie a hormonální terapie je stejný u mužů i u žen.

Z dlouhodobého hlediska má dvaasedmdesát procent mužů šanci, že přežijí následujících pět let po diagnóze - ve srovnání s osmasedmdesáti procenty žen. Nicméně výzkum National University of Singapore tvrdí, že muži mají naopak větší šanci, že diagnózu rakoviny prsu přežijí.

Podle výzkumu zveřejněného v Journal of Clinical Oncology uplyne obvykle mezi objevením symptomů rakoviny prsu u mužů a její diagnostikou řada měsíců. Pokud muži objeví ve svém prsu bulku, odkládají návštěvu lékaře mnohem déle než ženy. Rakovina prsu u mužů je však agresivnější než u žen a čím později je objevena, tím horší je prognóza.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 každodenních zvyků, které vás uchrání před rakovinou
Jíte steaky? Riskujete rakovinu!
7 nejzákeřnějších druhů rakoviny
Test: Hrozí vám rakovina prostaty?
Test: Hrozí vám rakovina kůže?