Menu
Úvod  › 

Jak vycházet s nevlastní matkou?

Macecha je v pohádkách vždy zlá a negativní. A teď jste macechou vy. Kromě vysněného partnera vpadlo do vašeho života i jeho dítě. Zvládnout roli nevlastní matky přitom není vůbec jednoduché.

Můžete svého nového partnera stokrát milovat, to však nemění nic na skutečnosti, že jeho potomek je pro vás prostě cizím dítětem, ke kterému vás v podstatě nic neváže. Navíc ve vás jeho dítě může vidět náhradní matku, kamarádku, ale také nežádoucího vetřelce, kterého je potřeba co nejdřív zlikvidovat. Zkuste se při budování křehkého vztahu mezi vámi řídit následujícími pravidly, která by vám měla pomoci:

Pokud si vyberete muže, který už má vlastní děti, musíte počítat s rizikem, že vás nepřijmou jako jeho partnerku. Samozřejmě, že povídačky o krutých macechách se vás netýkají, ale pořád jste člověk, který narušil rovnováhu mezi dítětem (dětmi) a jejich otcem. Možná představujete důvod, proč se jeho rodiče k sobě nevrátí, nebo proč jeho otec opustil matku.

Minulost a přítomnost

Samozřejmě, že to není jednoduché. Děti vám připomínají jejich matku, jeho ex a možná i nevyjasněné věci, které stojí mezi vámi. V první řadě byste si měla sama pro sebe ujasnit, že matka jeho dětí je minulost a nepředstavuje pro vás žádné ohrožení. Uvědomte si, že jeho přítomností jste vy.

Nevlastní matka by se nikdy neměla pokoušet hrát roli biologické matky dítěte. Pokud dítě samo nebude chtít, nikdy se mu nemůžete vnutit jako druhá matka nebo nejlepší přítelkyně. A k vybudování takového vztahu je zapotřebí hodně času. Vystupujte důsledně jako partnerka otce; někdo, kdo je tolerantní a dítě za ním kdykoli může přijít a promluvit si. Nevtírejte a nevnucujte se.

Získejte respekt

Jeho děti nejsou vašimi potomky a navíc je pravděpodobné, že si je váš partner bude idealizovat. Je však naprosto v pořádku, když vy jeho nadšení nesdílíte a máte k dětem poněkud rezervovanější vztah. Pokuste se ale vynaložit úsilí, abyste k nim našla cestu a přiblížila se jim. Pokud z jejich strany ucítíte agresivitu nebo projevy nepřátelství, zůstaňte co nejklidnější. Pořád si opakujte, že mají jen strach, abyste jim nesebrala otce a brání se proti tomu. Nevnímejte jejich útoky jako osobní mstu.

Jestliže má mít váš vztah nějaké vyhlídky do budoucna, musíte si v každém případě získat respekt. Pokud jde o dospívající děti, bude váš úkol velmi nesnadný. Zůstaňte za každých okolností diskrétní a vyvarujte se kritických a posměšných poznámek na jejich adresu. I když dávají najevo, že vámi opovrhují a chovají se drze, zachovejte klid. V případě otevřeného střetu, požádejte otevřeně o podporu svého partnera.

Dejte jim čas

Autoritu pro děti nepředstavujete vy, ale jejich matka a otec. I když není jejich biologická matka přítomna fyzicky, stále má v životě dětí nezastupitelné místo a vy ji nikdy nevytlačíte, ani se o to nesmíte snažit. Každý takový pokus je naopak od vás ještě víc vzdálí. Raději se pokuste s jejich pravou matkou udržovat dobré vztahy, potom budete lépe vycházet i s dětmi.

Pokud se vám i přesto nedaří najít k dětem cestu, nepanikařte. Potřebují čas, aby si na vás, jako na novou partnerku svého otce, zvykly. Čas, trpělivost a porozumění vám pomohou překonat všechny překážky, které leží mezi vámi.

Role otce

Stěžejní roli ve vašem vztahu s dětmi by měl sehrát váš partner. Je nutné, aby si s nimi promluvil ještě dřív, než se k nim nastěhujete a sdělil jim, že jste jeho novou partnerkou, kterou miluje a chce s ní trávit život. Zároveň je potřeba děti ujistit, že na jeho vztahu a lásce k nim se vaším příchodem nic nemění. Měl by být laskavý, ale rozhodný.

Pokud se své role zhostí správně, měl by vám usnadnit vstup do rodiny a obrousit hrany konfliktů. V žádném případě se nesmí ke konfliktům stavět tak, že jde jen o problém mezi vámi a jeho dětmi, který byste si měla vyřešit sama. Vy nedisponujete takovými právy a zbraněmi jako on a bez jeho podpory se nemůžete obejít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Rodina