Menu
Úvod  › 

Otcovství - nejlepší fáze života?

Nastávající či novopečený tatínek má určité představy o tom, co znamená být dobrým otcem. Tyto postřehy pramení především z vlastních zkušeností ze svého dětství, názorů a společnosti. Čím dál tím více tatínků chce být pro své dítě milujícím otcem a laskavým průvodcem. Chce se svým potomkem trávit dost času, vybudovat si k němu láskyplný a stabilní vztah i jej udržet.

Otcovství není nijak stanovené a přesně definované, záleží pouze na muži, jakou cestou se vydá, aby si vytvořil vlastní vizi, jež splní požadavky jeho a rodiny. Od početí, přes těhotenství až po první krůčky dítěte mění a rozvíjí muži svou jedinečnou identitu tatínka. Jeho úloha u porodu je věc jedna, ale rozhodně to tím nekončí.

Zdroj:Otcovství

Tatínek u porodu

Přítomnost partnera u porodu má bezesporu pozitivní vliv na psychiku maminky, ovšem to je jen začátek. Během prvních týdnů života dítěte bude potřeba, aby zvládl být své partnerce skutečnou oporou. Právě tyto okamžiky odhalí jeho osobnost. I pro novopečeného otce nastává období plné změn, jež mají vliv na jeho psychickou i fyzickou stránku. Najednou se ocitá v několika rolích naráz: živitel rodiny, pomocník v domácnosti a otec. Z ničeho nic je tady malý plačící uzlíček a hromada zodpovědností.

Partnerka z jiného úhlu

Najednou i svou partnerku vidí ve zcela jiném úhlu - je ustaraná, unavená, bolavá, ale šťastná, jemná a oči nemá už jen pro něj, ale především pro miminko. Roli zde sehrávají i hormony, takže manželka může být podrážděná, uplakaná, náladová. Rozhodně není co závidět a na muže jsou v tomto okamžiku kladeny vysoké nároky, které musí ustát. Byla by sobecké myslet si, že jen matky to mají v tomto okamžiku těžké.

Pamatujte, že i muž musí občas vypnout a načerpat nové síly, vyčistit hlavu, aby mohl být opět silný a vyrovnaný. Není tedy vůbec nic špatného na tom, když si vyrazí s kamarádem na ryby, pivo, na kolo, hory či nákup sportovního vybavení. Stejně tak není žádný hřích, potřebuje-li si odpočinout maminka. Pro oba je to nová role a každý má své úkoly. Takže o tom, zda je otcovství nejlepší fází života musí rozhodnout každý otec sám a ideálně s odstupem času. Pro někoho je to noční můra pro jiného to nejlepší, co mohl zažít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Rodina