Menu
Úvod  › 

Tipy na zorganizování dětské party

Můžete si stokrát říkat, že jde o americký výmysl, skutečnost je jasná: dětské party jsou v kurzu a děti je milují. Až budete organizovat dětskou narozeninovou party nebo rozloučení se školou, nechte se inspirovat následujícími užitečnými tipy.

1. Dokonalý plán

Dobrý plán je základem úspěchu. Jaké bude téma party? (i když jí děláte u příležitosti narozenin, může mít jedno stěžejní téma, například námořníci a piráti, zvířátka, nebo pohádkový les. Fantazii se skutečně meze nekladou.) Uskuteční se u vás doma, nebo raději pozvete hosty jinam? Bude venku, nebo vevnitř? To všechno jsou otázky, na které je potřeba odpovědět si hned na začátku, než se vůbec do organizování. Kromě základních věcí, jako počtu pozvaných hostů, pohoštění a podobně, si také ujasněte, jaké budete potřebovat dekorace a další speciální propriety.

2. Rozpočet

Stanovte si horní hranici částky, kterou jste ochotní za party utratit a striktně se jí držte. Při organizování se vám totiž rozpočet snadno vymkne z rukou, protože je k dispozici nepřeberné množství dekorací, dárečků, kostýmů, her a dalších propriet, kterými je možné party ozvláštnit. A svému dítěti je dopřejete rádi. Nicméně uvědomte si, že děti mnohem víc ocení skutečnost, že mohou řádit s kamarády a nacpat se k prasknutí, než komplikované hry a vystoupení, která vyžadují pozornost.

3. Realistické očekávání

K organizování party přistupujte s tím, že jste o akci pro vaše dítě nikoli pro vás. Snažte se vyhovět alespoň některým jeho požadavkům a očekávání. To, že vám přestrojení za barbie připadá vrcholně trapné, je sice hezké, ale neplníte si své dětské sny, nýbrž sny vašeho dítěte. Stejně tak netrvejte na striktním programu, protože ve skupině dětí se může stát kdykoli cokoli, proto si nechte dostatečně velké rezervy. Je nutné počítat i s možností škod, jako jsou rozbité hrnky a podobně. Pokud servírujete občerstvení na porcelánu po babičce a úzkostí ani nedýcháte, dobře vám tak!

4. Příhodné hry

Součástí dětské party mohou i nemusí být hry a nejrůznější aktivity. U mladších dětí se raději strukturovaného programu oslavy vzdejte, největší radost jim uděláte, když jim dáte svobodu a necháte si je hrát, jak samy budou chtít. U starších dětí se můžete o organizace her pokusit, nicméně mějte na paměti, že dětská pozornost je velmi omezená a množství her je potřeba naplánovat tak, aby oslava nepřipomínala přeorganizovaný pionýrský tábor.

5. Řekněte si o pomoc

Nebojte se zapojit do organizace i prarodiče, strýčky, tetičky, či kamarády. Čím víc lidí budete mít k ruce, tím klidnější budete. Zatímco vy například připravujte občerstvení, někdo z kamarádů může děti zabavit u hry a další servírovat pití jejich rodičům.

6. Zachovejte klid

Počítejte s tím, že dětská party je diametrálně odlišná od dospělých mejdan a raději dopředu předpokládejte, že nic nepůjde tak, jak jste si naplánovali. Hektický, chaotický a zmatený průběh je naprosto v pořádku a nevypovídá vůbec nic o vašich organizačních ani jiných schopnostech. Nakonec zjistíte, že i na party, kterou jste považovali za absolutní propadák, vzpomíná vaše dítě jako na nejvydařenější akci svého života. A o to přece jde.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Rodina